Една от най-големите грешки, които човек може да допусне за диамант, е че той блести със собствена светлина. Истината е, че диамантите винаги отразяват светлина, а благодарение на тяхната по-висока здравина, могат да се режат и обработват до съвършенство. Производството и добивът на диаманти е опасен и сериозен бизнес, особено при наличието на толкова много конфликти скъпоценни камъни. Във Forbes ще открием, че един от особено богатите хора, занимаващи се с тази индустрия, е Лев Левиев. Роден в Самарканд, Узбекистан през 1956 г. в семейство на евреи. През 1971 г. семейството му се мести в Израел, той самият живее до 2007 г. там и след това избира Лондон като дестинация.
През 2018 г. избира Русия като дом, като има подозрения, че и до този момент се намира именно там. Как обаче достига до милиардер с капитал от 1.5 милиарда долара? След като отбива военната си служба в Израел, приема работа като стажант във фирма за шлифоване на диаманти. Разбира всичките 11 стъпки, необходими за завършването на скъпоценния камък и малко след това прави своя собствена фирма. През 1992 г. в зората на руската демокрация, той е един от първите, които успяват да се сдобият с най-старата руско-еврейска фабрика Ruis Diamonds. Именно в Москва същата се занимава с прецизно рязане и шлифоване на скъпоценни камъни. Неговият бизнес успява да се развие стабилно, когато получава подкрепата на Лубавичер – православна еврейска династия, както и от Раби Меначем Шчерсон – един от най-влиятелните евреи към този момент във въпросната династия.
Логично е, че след като бизнесът на Левиев се развива с висока скорост именно в страна като Русия, той бързо ще бъде повлиян от политиката и към този момент се смята за един от поддръжниците на Путин. Левиев организира федерация на евреите в Русия, която има и друг еврейски еквивалент, но с противоречиви мнения към Владимир Путин. Като един от наложените бизнесмени в индустрията със скъпоценни камъни, скоро приходите позволяват инвестирането в недвижимо имущество, развитие в химическата индустрия и много други. Левиев отваря и първия частен затвор в Израел през 2006 г. – същият съществува само 2 години, защото конституцията на страната не смята, че трябва да има такива.
Към настоящия момент Левиев контролира връзка и дялове в холдинга Африка-Израел, като притежава и множество недвижими имоти в Русия. Самият холдинг не е в най-цветущото си състояние, след като има дълг от 21 милиарда долара. Левиев закупува 60% от същата компания през 1996 г. на стойност от 400 милиона долара. Стойността на дяловия капитал през 2008 г. става 8 милиарда долара и след първата финансова криза през 2007-2008 г. сумата пропада на 5.5 милиарда долара през септември 2009 г. В последствие същата притежава редица имоти в различни точки по света, като плановете на Левиев са да инвестира средства в Далечния Изток, Аржентина, Бразилия и Русия. Друго перо за инвестиции е Ню Йорк.
Освен жилища, Левиев притежава и капитал в молове, енергийния бизнес, модата, телекомуникацията и медията. Когато Левиев решава да навлезе в Ангола, за да произвежда и изнася диаманти, Роман Абрамович е един от първите, които ще помогнат за начинанието, като в последствие ще помогне за изграждането на пазарния монопол. По това време международната корпорация De Beers получава светлината на прожекторите с експорт на конфликтни диаманти. Докато те отнасят негативното влияние, Левиев продължава да доминира пазара в Ангола и да построи своя собствена корпорация, която по закон трябва да бъде притежавана наполовина от правителството.
Поради високият натиск върху единствения конкурент, Левиев просто трябва да чака, за да завърши своята основна мисия и когато единствената конкуренция напуска страната, той продължава да разширява капитала си, използвайки и финансите на Абрамович. Въпреки критиките към неговата политика на работа, той напомня, че преди да навлезе в този бизнес, Ангола прибира под 10 милиона от такси, когато той започва да работи, същите се повишават до 49 милиона долара и то през 2001 г. Бизнесменът се надява, че тези пари ще подобрят живота в страната, като най-вероятно и към този момент продължават да се повишават. Разбира се, докато всичко това изглежда много розово и красиво, през 2007 г. изданието New York Magazine съобщава, че охранителната фирма на Левиев изпълнява функцията на феодална институция, която не зачита правата на човек и продължава да унижава работещите под шапката на Левиев.
Лев никога не повдига темата и не отговаря официално за случващото се, по това време притежава само една мина в Катока. По-късно компанията Катока ще бъде 4-тия най-голям производител на диаманти в света. Нуждата от скъпоценни камъни обаче не означава, че Лев ще се задоволи само с това, неговият поглед започва да оглежда и американския пазар, но не просто да продава скъпоценни камъни там, а да ги добива директно там. Оказва се, че в Аляска има залежи на скъпоценни камъни и Лев е тръгнал точно след тях. Неговата мина там е с лиценз за използване в рамките на 10 години, като през последните 5 години е успяла не само да изплати своите средства, но и да постигне необходимото.
Макар и същата локация да е имала и други охажори, конкурентите смятат, че Левиев е използвал своето влияние в правителството, за да успее да спечели позицията. В цялата голяма сага се смята, че дори Доналд Тръмп се познава с Левиев. Според информация от 2017 г. в изданието The Guardian се разкрива, че зетът на Тръмп – Джаред Къшър е успял да направи сделка за имот през 2015 г. на стойност от 295 милиона долара. Фирмата собственик е Африка-Израел, а зад нея стои именно Левиев. По-късно пространството, закупено близо до 43-та улица в Ню Йорк се сдобива със средства от 285 милиона долара от Deutsche Bank. Благодарение на тази сделка и намесата на Левиев, някои журналисти се опитват да открият влиянието на Русия в изборите през 2016 г.
През годините има достатъчно обвинения относно износа на конфликтни диаманти и самият Левиев е призоваван често в Израел, за да дава обяснения. Конфликтът по това време е, че на летището в Израел е спрян човек с диаманти на стойност от 270 милиона долара. Малко след това един от счетоводителите и архивари на Левиев – Маза Хадади е решила да се самоубие, скачайки от десетия етаж. Макар и самата Хадади да няма някакво влияние във фирмата, адвокатите на Левиев смятат, че упражненото напрежение върху нея е помогнало за окончателното ѝ решение. Разбира се, съпругът Коби Хадиди не е на същото мнение и смята, че някой е помогнал на жената да се самоубие и да полети през прозореца. По това време Левиев е викан няколко пъти за разпит, но адвокатите искат от правителството на Израел да го разпита и след това да позволи неговото завръщане в чужбина, където е важна част от редица сделки.
През годините става ясно, че компанията му в Москва е успяла да закупи права върху търговски марки като Playboy и Pamela Anderson – това обаче е само за територията на Русия и най-вече относно бижутата, които ще носят звездите, заснети в изданието. В различни издания го описват като ново поколение милиардери и бизнесмени, като човекът, който започва да шлифова диаманти на 16 години и след това търси руския пазар като възможно най-евтин. Според легендата, той запитал руснаците защо трябва да продават необработени скъпоценни камъни на по-ниска цена, като винаги могат да ги шлифоват сами и да взимат пълната печалба. Точно по тазп ричина и в една от всички класации точно Левиев ще се смята за един от най-богатите евреи в света. Левиев има и своите минуси, понякога неговите думи могат да бъдат открити в различни издания, като гласят следното:
„Пикая на банките от високо!“
Съдейки по статуса и възможностите му, определено може да направи точно това. Според експертите в Ангола, износът на диаманти на година е на стойност от 8 милиона карата, като през 2022 г. плановете са за удвояване на износа и обработката. Лев Левиев има 9 деца, като някои от тях работят в различните структури на диамантната империя, а и не само. Дъщеря му Чагит Левиев Софиев работи като президент на компанията в САЩ и изпълнителен директор в Африка-Израел за САЩ.
Нейният съпруг Грег Софиев работи в LLD Diamond САЩ. Други негови синове влизат в медийното пространство за износ на диаманти от Израел през 2018 г., като малко след това изчезват от сцената завинаги. Най-малките деца са Джошуа и Рути, които са били забелязвани в Лондон, когато милиардерът се мести да живее там, а малко след това също не са обект на интереси и остават извън светлината на прожекторите.