Вашингтон, Лондон, Аделаида или Мадрид – почти всички панди в зоологическите градини по света технически са под наем от Китай, при това срещу хубава сума.
Не винаги обаче е било така. От края на 50-те години на 20 век до началото на 80-те Народна република Китай подарява панди като дипломатически жест – за това време раздава около 23 животинки на 9 държави, сред които Великобритания, Япония, Испания, САЩ и Мексико.
Пандата е известна като грациозно същество.
Повечето от тези панди загиват – в плен те живеят около 30 години, докато на свобода оцеляват едва 20 – въпреки че в Зоологическата градина Чапултпек в Мексико сити има две панди, които са внучета на подарените Шон Шон и Ксин Ксин. Освен тези двете обаче е доста трудно да се намери панда, която не е собственост на китайците.
Защо? През 80-те години Китай променя политиката си и решава да изкара пари от това уникално създание, което и без това (поне доскоро) беше изключително трудно да се размножава в плен. Днес държавата взима между $500 000 и $1 милион годишен наем за един екземпляр. Редно е да отбележим, че значително количество от парите (поне от 2011) отиват за запазване на този приказен животински вид.
Не, това не е тигър. Това е панда.
Поколението на наетите панди, според условията на договора, също са собственост на Китай и трябва да бъдат върнати в държавата до 2 години. Също така, ако някое малко умре заради човешка грешка, се налага глоба, която също е в размер на стотици хиляди долари.
Китайското правителство изисква на всяка панда да се прави и застраховка живот. В САЩ тя е на стойност $1 милион, който трябва да се изплати на Китай, ако стане някакъв смъртоносен инцидент. Ако този инцидент настъпи в следствие на лоша грижа или човешка грешка, допълнителни $800 000 трябва да бъдат платени.
Магическо създание
Освен наем, пандите са изключително скъпи за поддръжка, защото имат нужда от специални пространства за домуване, както и, естествено, големи количества свеж бамбук – възрастен екземпляр може да изяде около 20 килограма на ден, а ако бамбукът не е достатъчно свеж, животните просто няма да го ядат.
Като обща сума от Зоопарка в Сан Диего казват, че за последните 20 години пандите са им излезнали около $40 милиона. Президента на съвета на парка, Дейвид Уалш, обаче казва: „Да, скъпи са за поддръжка, но са невероятен магнит за хора. Има икономически резон при правилния пазар.“
Например, през 2000 – първата година, в която паркът в Атланта има панди – се чупят всякакви рекорди по посещение, а след като първото малко, Мей Лан, се ражда през 2007, посещенията отново скачат с 25%.