След като първият опит беше опорочен от насилие, а изборите бяха прекъснати, Северно Косово получава нов шанс – тази неделя местните избори ще бъдат повторени. Бойкот и ново насилие обаче не са изключени, смятат от Дойче веле.
Почти всички налични полицейски сили в Косово, подпомагани от войници от КФОР, ще се опитат да предотвратят саботажи на повторните избори в северната част на страната тази неделя. Преди 2 седмици гласуването за местни органи на властта беше прекъснато заради сблъсъци. В населения предимно със сърби град Митровица маскирани сръбски хардлайнери нападнаха избирателна секция, отвориха изборните урни и унищожиха бюлетините.
Ръководителят на европейската наблюдателска мисия Роберто Гуалтиери остро осъди насилието и го окачестви като „посегателство срещу основни човешки права“. В последствие избирателната комисия в Прищина реши да повтори гласуването в три избирателни района с общо 23 000 избиратели. Шефът на европейската мисия EULEX Бернд Борхард заяви за Дойче Веле, че заедно с местните власти е разработена стратегия за сигурното провеждане на повторните избори в северната част на Косово.
Кой саботира изборите?
Докладчикът на Европейския парламент за Косово Улрике Луначек окачестви проведените на 3 ноември местни избори в 38 косовски общини като „общо взето демократични“. Тази оценка обаче не важи за град Митровица. Въпреки усилията на ЕС, сръбското малцинство в Северно Косово и много сърби в останалата част на страната бойкотираха изборите. Голяма част от косовските сърби не признават независимостта на Косово.
Досега нито един от маскираните нападатели не е арестуван. Според Бернд Борхард EULEX работи в тясно сътрудничество с Белград за разкриването им. Улрике Луначек предполага, че нападенията са извършени от криминални сръбски структури, а косовският външен министър Енвер Ходжай е убеден, че зад тях стои сръбското правителство. Опозиционната Демократическа партия на Сърбия също смята, че Белград е инициаторът на нападенията. Сръбското правителство отхвърля тези обвинения.
Отново сръбски бойкот?
Сръбският премиер Ивица Дачич призова всички сърби в Митровица да гласуват на повторните избори. „В противен случай за кмет на града ще бъде избран албанец. А това може да доведе и до въоръжени конфликти“, казва Дачич пред сръбската преса. Радикални движения и няколко сръбски опозиционни партии, водени от Демократическата партия на Сърбия, отново призовават за бойкот на изборите. Те окачествяват участието на сърбите в организираните от косовските институции избори като фактическо признаване на независимостта на страната.
На 17 февруари 2008 година Косово обяви своята независимост, призната от 105 държави, в това число и от 23 от общо 28-те страни членки на ЕС. Сърбия обаче постоянно подчертава, че никога няма да признае независимостта на Косово. Брюксел предупреждава, че членството на Косово и Сърбия в ЕС не е възможно без пълното нормализиране на отношенията между Белград и Прищина и взаимното признаване на двете страни. Участието в местните избори би било първа стъпка в тази посока. Пред ДВ докладчикът на ЕП за Косово Улрике Луначек каза, че като изключим проблемите в Северно Косово, като цяло изборите от 3 ноември са доказателство за зрелостта на Косово. Тя смята, че ЕС трябва да продължат преговорите за асоцииране и стабилизиране с Косово, както и присъединителните преговори със Сърбия.