Мъжете не могат да боледуват

| от |

И в боледуването, като във всичко останало, си има правила. Спазването им изисква някои елементарни разграничения: например хремата не е левкемия, а синдромът на Хънтингтън не е ларингит. За гнойна пъпка на брадичката не се ходи на лекар, но за необичайна подутина с размер на кокосов орех на корема – се ходи. Температура 36.9 не е висока температура и не изисква болничен лист, докато ходенето на работа с 39.5 е тъпотия.

Повечето жени разбират тези правила на боледуване и ги спазват, но мъжете са съвсем друго нещо. Обикновено силният пол се лашка между двете крайности: неистова хипохондрия с хипер дразнеща загриженост за собственото здраве, и тотално неглижиране на подозрителни симптоми.

Предлагаме няколко съвета за двете групи и гарантираме, че спазването им ще доведе до по-голямо семейно щастие:

За мъжете, за които остра хрема е синоним на премортално състояние:

1. Ако усетите свирепите симптоми на драскането в гърлото и лека тежест в главата, не изпадайте в паника. Най-вероятно сте настинали. Настинката, или т.нар. остър вирусен назофарингит, не е животозастрашаващо състояние.

2. Не е задължително да реагирате на леко открехнатия прозорец с паническо подсмърчане: въздухът не убива. Поне не в умерени дози.

3. Болките в корема могат да се дължат на изключително много неща, като ракът на стомаха е в топ 3 на последните от тях. Все пак, ако болките са много силни или персистират, трябва да отидете на лекар.

4. Колегите, които ходят на работа с течащ нос и кихат в офиса не са лоши хора. Може да не са преценили ситуацията правилно, но все пак, не ги гледайте на кръв. И без това им е гадно.

5. Хващането на дръжката на вратата е в голяма степен рисковано заради всички малки бактерийки и микроорганизъмчета, които живеят на тази дръжка. Но ако слагате специална ръкавица всеки път щом посегнете към вратата, изглеждате като маниаци. Не в готиния, тийн смисъл на думата.

За мъжете, които винаги се оправят сами, защото нали…са мъже

1. Уважаваме това, че не звъните на личния си лекар в секундата, в която се прокашляте, но някои симптоми наистина изискват лекарска намеса. Например, температура над 39 градуса в продължение на няколко дни. Не разчитайте да се окажете издръжлив като Рамбо и по-добре бягайте в поликлииката преди да са ви се преципитирали белтъците.

2. Годишните изследвания не са „лейм“

3. „Да се оправиш сам“ може да звучи добре в някои случаи, но повръщането на кръв със сигурност не е един от тях

4. Не е срамно да си болен. Освен ако не е „от срамни въшки“, но те пък не са точно болест

5. Отказът от „ходене по доктори“, когато се налага, значително вреди на вашите близки

 
 
Коментарите са изключени за Мъжете не могат да боледуват