Все по-малко аборти се правят в развитите държави през последните три десетилетия, показва изследване, публикувано в медицинския журнал Lancet.
В началото на 90-те години 45 на всеки 1000 жени на възраст от 15 до 44 години, са правили аборт. Този брой е намалял до 27 аборта на всеки 1000 жени.
Спадът обхваща САЩ, Канада и европейските държави. Той обаче не се отнася за развиващите се държави в Африка, Азия и Латинска Америка, където броят на абортите се е запазил еднакъв с 90-те години или дори се е увеличил.
Намалелият брой на абортите в развития свят говори за по-добър достъп до противозачатъчни, твърдят експертите. По-добрата контрацепция дава на жените по-голяма власт върху раждаемостта им, а това води до спад на абортите в международен план.
Там, където няма достъп до контрацептиви, жените правят аборти, дори и да не е уредено в закона и дори да поставя живота им на сериозна опасност, става ясно от думите на професор Диана Грийн Фостър, която изучава темата за аборта и контрацепцията.
Изследването показва, че забраната на аборта не променя цифрите – държавите, в които прекъсването на бременността е незаконно, броят на абортите не е по-малък. Това е свързано с факта, че рестриктивните държави не осигуряват необходимия достъп на жените до контрацепция.
Друг извод от изследването е, че омъжените жени абортират по-често отколкото неомъжените.
Това се отнася особено силно за Европа, където броят на абортите при омъжените жени е два пъти по-висок от този при неомъжените. В Северна Америка все пак омъжените жени, които абортират, са малко по-малко от неомъжените.
Докладът показва и че броят на абортите зависи от държавите. Ако в Карибските държави 65 на 1000 жени на възраст между 15 и 45 правят аборт, то в Северна Америка това се отнася за 18 на всеки 1000 жени. В Европа се наблюдава спад от 79% от началото на 90-те насам.
Според изследването 99.1 на 100 от жените в САЩ използват поне един вид контрацепция, а в повечето европейски държави това се отнася за над 70%.