Американският марсоход „Кюриосити“ пое към Купърстаун, съобщи на сайта си НАСА. Учените са кръстили по този начин издатина на марсианската повърхност.
Купърстаун представлява голям научен интерес, затова получава отделно име и ще бъде предмет на изучаване от инструментите на марсохода. Сега Купърстаун се намира на около 80 километра от „Кюриосити“.
„Кюриосити“ беше изстрелян на борда на ракетата-носител „Атлас“ на 26 ноември 2011 година. Апаратът достигна Червената планета на 6 август 2012 година. Основната цел на марсохода е да
изучи геоложкия строеж и атмосферата на Марс, да открие евентуални следи за наличието на живот на Червената планета. За тази цел на марсохода има много спектрометри. В края на септември тази година марсоходът не откри следи от метан в атмосферата на Марс, припомнят от НАСА. Изводите
противоречат на досегашните представи на учените. Преди имаше данни за наличие на метан в атмосферата на Червената планета – свидетелство за възможна биологична активност.
По данни на НАСА марсоходът „Кюриосити“ шест пъти е анализирал пробите от атмосферата на планетата: в периода от октомври миналата година до юни тази година. Нито в един от тези
случаи обаче не е било установено наличие на метан.
Според Майкъл Майър, научен ръководител на марсианските програми на НАСА, благодарение на „Кюриосити“ е получен „важен резултат“. Изводите намаляват вероятността сега на Марс да съществуват микробни форми на живот, които да отделят метан.
Заключението обаче се отнася само до един тип обмяна на веществата при микробите, отбелязва Майър. Ученият на НАСА подчертава, че на Земята, например, съществуват много типове микроби, които не отделят метан“.