Гръцката криза ще достигне своята кулминация в сряда, прогнозират европейските наблюдатели. Очаква се тогава да се наложи изпращането на хуманитарна помощ в страната.
„Всеки ден Гърция се нуждае от газ, петрол, продукти и лекарства, които трябва да бъдат внесени отвън. На Европейската комисия и на ЕС ще им се наложи да оказват хуманитарна помощ на Атина“, заяви еврокомисарят Гюнтер Йотингер след заседанието на финансовите министри в еврозаната. Хуманитарната помощ ще се наложи след като банките в страната и фондовата борса затварят за период от 1 седмица.
Само туристи и граждани с банкови карти, издадени в чужбина ще могат да теглят пари от банкоматите в Гърция. Това се казва в съобщение на гръцкото правителство, което гласи, че „ограничителните мерки по движението на капитала няма да засегнат тези, които искат да теглят пари от банкомат, като използват дебитни или кредитни карти, издадени извън границите на Гърция“.
В неделя стана ясно, че банките в Гърция няма да работят през седмицата. Българското външно министерство предупреди гражданите, които ще пътуват за южната ни съседка да си носят пари в кеш, защото там няма да има „банкови услуги”.
Гръцките банки ще останат затворени до 6 юли стана ясно след заседанието на Съвета по финансова стабилност. След понеделник гръцките граждани ще могат да теглят по не повече от 60 евро на ден. Фондовата борса в Атина също няма да работи.
Очаква се гръцките граждани да реагира на решението на Алексиси Ципрас. През уикенда те се редиха на опашки пред кеш машините, които бяха изпранени за отрицателно време. Само през съботния ден са изтеглени над 600 милиона евро, съобщава Ройтерс.
В Гърция има 1.5 млн. безработни, 3 млн. пенсионери повечето от които под 60 г. и близо 1 млн. служители с хиляди евро заплати. Хората, които осигуряват техните доход са 2.5 млн. заети в частния сектор. Неплатените данъци през последните години им скочиха от 25 до почти 80 млрд. евро
Гърция трябваше да плати над 1.6 милиона евро на Международния валутен фонд като вноска по заема си. Крайният срок е 30 юни. След като Ципрас отказа да се съобрази с предложенията на европейските лидери за свиване на бюджетните разходи и пенсионни реформи, финансовите министри в еврозоната отказаха да удължат спасителната програма за страната.
Ципрас разчиташе на допълнително финансиране от ЕЦБ, за да покрие дълговете си в идните дни. НА 5 юли ще се проведе референдум, на който народът да реши дали Правителството да приеме предложенията на еврообщността. Премиерът си позволи да съвества гърците да гласуват с „не” на референдума, което ядоса еврокредиторите.
Евронаблюдателите очакват масова паника в Атина заради затворените банки и неработещите банкомати. Еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Гюнтер Йотингер нарече решението на гръцкия премиер да проведе референдум неприятелски.
В телевизионно обръщение в неделя гръцкият премиер Алексис Ципрас призова гърците да останат спокойни и гарантира сигурността на депозитите им. Според него са осигурени пари за заплати и пенсии.