Предполагам, че често ви се е случвало да купите храна от супермаркета и вкъщи жена ви да установи, че е с изтекъл срок на годност. Спорът винаги е дали да бъде изхвърлен продукта или да го пробвате и ако стане да го изядете. Аз лично пробвам, стига дата да е ден-два след написаното на продукта. Вкъщи драмата е най-вече за това защо е взет продукта, а не дали трябва да се яде нещо негодно. Логиката е правилна „щом спазваме препоръките, храната не трябва да се яде.“
Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН всяка година в България се изхвърлят над 700 000 тона храна, въпреки че всеки четвърти българин живее в нужда, показват данните. В световен мащаб ежегодно се пропиляват 1,3 милиарда тона хранителни продукти. Още по-тревожно е, че 40 на сто от цялото потребление на храна в света се похабява и се изхвърля на боклука.
Причина за пилеенето на ресурси е неправилната консумация и неправилното купуване в неделя. Според друго изследване на организацията с нестопанска цел Natural Resources Defense Council, над 90% от американците може би преждевременно изхвърлят храна, защото поради липса на срок на годност смятат продуктите за опасни за консумация. Според изследването фрази като „Продаван от…“, „Годен до….“ и „Най-добър до…“ не са добре регулирани и често се тълкуват погрешно. „Време е добре познатата ни, но много неефективна система за етикетиране на храните да бъде напълно променена“, се посочва в доклада.
И още по безкомпромисни данни: хранителни продукти с изтекъл срок на годност на стойност около 900 млн. долара се отстраняват от доставчиците всяка година само в САЩ. В България ежедневно се унищожават между 20 и 25 тона хранителни продукти. Според експерти причината е в недобре планираното зареждане на стоката, която не може да бъде продадена преди да изтече срокът ѝ на годност.
На фона на тези ужасяващи данни, някак си резонно изглежда новината, че в началото на следващата година в Бостън ще отвори врати първият магазин, в който ще се предлагат стоки с изтекъл срок на годност. Инициатор на експеримента е Дъг Раух, собственик на веригата супермаркети Trader Joes. Раух твърди, че магазините са принудени да изхвърлят огромни количества хранителни продукти, които все още са годни за консумация, но срокът им на годност е изтекъл според правилата, наложени от регулатора.
В новия магазин ще се предлагат преди всичко царевичните чипсове, шоколад, яйца, йогурт и прясно мляко. Последните три изброени продукта могат да се съхраняват много по-дълго при подходяща температура. Яйцата например се запазват в продължение на 3-5 седмици в хладилник при температура под 5 градуса по Целзий, а за да не вкисне млякото, то трябва да се пази при не повече от 2 градуса. Първият магазин за стоки с изтекъл срок на годност Раух ще отвори в Дорчестър квартал на Бостън, където живеят предимно работници.