Обвинението срещу нея е, че чрез бездействието си е облагодетелствала подсъдимия Илиян Тодоров, който година по-късно беше признат за убийството на двама младежи пред дискотека „Соло“.
През 2012 г. Румяна Ченалова не е изпратила частния протест на Софийска градска прокуратура срещу определение на СГС, с което е отменена мярката „задържане под стража“ на подсъдимия Илиян Тодоров. В частния протест е направено и искане за налагане на ограничителна мярка на същия – забрана за напускане пределите на страната.
„Ченалова е имала 7-дневен срок, в който да изпрати на Софийски апелативен съд, като въззивна инстанция, наказателното дело по случая „Соло“, заедно с частния протест на прокуратурата, срещу отмяната на мярката „задържане под стража“, се казва в съобщението на прокуратурата.
Самата Ченалова обаче твърди, че тази процедура е била променена след 2012 г. и заявява, че й повдигат обвинение за деяние, което във времето си не е било престъпно.
„От това са настъпили значителни вредни последици – увреждане на нормалното функциониране на дейността на съда, възпрепятстване на своевременното произнасяне на въззивната инстанция по исканията в частния протест за взимане на мярка за неотклонение и мярка за процесуална принуда – и това е довело до сериозно накърняване на авторитета на съда и разколебаване на доверието на гражданите в него“, пише в съобщението на прокуратурата по второто обвинение на съдия Ченалова.
Илиян Тодоров изчезна безследно на 11 декември 2013 г. – точно една седмица след като ВКС потвърди присъдата му за двойното убийство – лишаване от свобода до живот.
Той бе обявен за общонационално издирване, като беше пуснат и в червената бюлетина на Интерпол.
Няколко седмици по-късно Тодоров изпрати два видеозаписа, адресирани до главния прокурор Сотир Цацаров, в които се обяви за жертва на правосъдната система. До този момент той не е открит, нито се е предал на властите.
Въпреки че Тодоров направи опит да се укрие непосредствено след убийството през 2009 г., той беше освободен от ареста, след като делото беше решено с оправдателна присъда от Румяна Ченалова на първа инстанция през 2011 г.
Апелативният съд отмени решението на Ченалова и осъди Тодоров. Присъдата беше потвърдена и на трета инстанция.
До края на процеса Илиян Тодоров беше на свобода и не се явяваше на съдебните заседания. Срещу него не бяха взети мерки за наблюдение, въпреки опасенията на роднините на жертвите, че е възможно да избяга.
Спрямо Румяна Ченалова е наложена най-леката мярка за неотклонение „Подписка“.
Това е второто дело срещу съдията от Софийския градски съд, след като през април беше обвинена в документно престъпление заради подправен съдебен протокол.