Вие сменихте ли си гумите?

| от |

Разликата между вчера и днес е ясно различима не само синоптично.

Гумите трябваше да се сменят до вчера. Днес вече е късно бяха единодушни сутрешните телевизори.

На живо и пред камерите хората избират да решават проблемите си. Досущ, както политиците използват медиите за натиск и подмяна на дневния ред.
В телевизорите вчера участваха хора, които не са получавали заплати, били са жертва на полицейско насилие, не искат да им застрояват градинката и футболни агитки, лицензирани от институциите за охрана да правят място на багерите. Появиха се и самонастанили се, които са изнервени, че сградата трябва да се събори.

Обратно на това, политиците бягаха уж вчера от камерите. Нищо, че тайно един от друг ги бяха поканили на вечерните си срещи за преговори.

Вчера те бяха изненаданите главни герои на нощни репортажи и в неубедителните сутрешни интервюта. Вчера се чувстваха неловко в някаква странна конфигурация на коалицията на желаещите пожарникари и да говорят за управление.

Вчера не се появиха нито хора, експерти или лица от институциите, които да коментират съдбата на една банка, увиснала на шията на парите ни.
Отсъстваше и бащицата на управлението.

Явно още не му дошло времето да я обяви тържествено и с тревожно обосновано предположение за трудните дни, които им/ни предстоят, защото няма пари.

На медийния фронт нищо ново.

Даже от вчера се тиражират стари данни от Репортери без граници за 100-то ни място по свобода на словото. Данни, които са известни от феврури.
А общото между медиите и някои банки е, че се ползват в лична изгода.

Къде са парите ни беше въпросът от днес.

Имаме чужди и български банки. Едните изнасят депозитите от страната, а другите инвестират в полза на собствениците си. Това било положението според Божидар Данев и експертите в телевизорите и сега ще продължим да чакаме официални данни за средствата във фонда за гарантиране на влоговете. Чакането щяло било да продължи, да се появят други желаещи банки да попълнят фонда, за да предотвратят отстрела си една по една.

Отговор на въпроса кой е виновен няма.

Обявяването на фалит на такава голяма банка означава, че международните одитни доклади са фалшиви, че банковия надзор не работи.

Лошите банкови практики се рециклират, вместо да са останали през 1996/7 година. Поне вчера беше така, нещата днес се промениха.

Всеки българин трябва да даде по 2000 лева, за да бъде спасена банката, според Левон Хампарцумян.

Идеята за банкова ваканция оня ден било много лошо послание от политиците, но пак не дава отговор на въпроса, кой бил искал да фалира системата за един ден.

Това бил криминален случай, самата банка била зачената на ръба на закона през 2000/2001 година, даже банката била купена на практика от 11 фирми.

Хампарцумян познавал много бегло Василев, инцидентно се били срещали и считал, че той е…самонадеян. Цифрите от БНБ, които вчера били станали ясни биха били накарали дори Иван Костов да си смени тезата.

Две три от по-големите банки сега трябвало да направят разполагаеми средствата на вложителите от КТБ.

И все пак кой е виновен?
Според председателя на Асоциация на търговските банки виновни има много.
БНБ, данъчни органи, ДАНС и всички институции, които се занимавали с контрола.

Най-вероятно КТБ ще фалира. Вие приготвихте ли си 2000 лева?

А ако не си смените зимните гуми, ще трябва да си приготвите още пари към 2-те хиляди за глоби.
Останалите виновни е видно, че никога няма да ги глобят поне.

Гледайте от политиците какво правят за кампанията по сменяне на гумите.

 
 
Коментарите са изключени за Вие сменихте ли си гумите?