Вечна замръзналост за „Фукушима“

| от |

TEPCO Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant

За спиране на повтарящите се изтичания на радиоактивна вода от аварийната АЕЦ „Фукушима-1“ японците планират да създадат там вечна замръзналост. За целта на дълбочина 30 метра под земята ще бъдат сложени тръби с течен азот. Планира се работата да приключи идната година.

И три години след аварията на АЕЦ, предизвикана от земетресението и цунами, положението на централата се оценява от повечето специалисти, като криза. Но тя може ад се превърне в катастрофа, ако не бъдат спрени изтичанията на радиоактивна вода. Сега нивото на радиацията на АЕЦ и около нея е толкова високо, че за броени часове може да убие човек. Съдържанието радиоактивни вещества в пробите вода от втория блок на „Фукушима-1“ надхвърля 24 милиона бекерела на един литър течност при норма 150 бекерела.

За прекъсване на изтичанията японците планират да замразят земята около четирите повредени реактора. Дължината на тази ледена ивица ще състави почти 4 километра. Това е доста скъпа технология, не прилагана по-рано в такива мащаби, казва специалистът по атомна енергетика Олег Двойников:

– За замразяване на почвата ще се поиска азотна уредба, фактически цял един завод, който да действа непрекъснато, но тя все едно няма да може изцяло да обезвреди източниците за радиация.

Главният проблем е в организирането на работата. Ако това бе решавано не на равнище компания-оператор, а от правителството на Япония с привличане на международни експерти и специалисти, проблемът би бил решен по-бързо и главното по-евтино, продължава Олег Двойников.

Освен това, експертите се тревожат от факта, че техническият кладенец, откъдето са вземани проби на вода, се намира едва на 40 метра от брега. Вече почти половината риба в близките води на „Фукушима-1“ съдържат опасни метали. А неотдавна следи на химически вещества от аварийната АЕЦ са фиксирани у китове и риби на 1000 километра от централата, казва ръководителят на работите при ликвидиране последиците на Чернобилската АЕЦ, доктор Игор Острецов:

– Да не забравяме, че изхвърлянията на „Фукушима-1“ стават постоянно, от момента на трагедията. Става охлаждане на реакторите, охлаждащата водя няма къде да я изхвърлят и затова Япония просто е принудена да я източва в океана. Това положение само ще се влошава. В края на краищата ще стигнем до там, че естествените рибни ресурси ще бъдат развалени.

В самата Япония правят вид, че всичко се контролира. Дори уверяват, че проблемите на централата няма да попречат за провеждане на Олимпиадата през 2020 в Токио. При това японците като че ли забравят прогнозите на експертите – за премахване като цяло на последиците от аварията и демонтиране на реакторите ще се поискат минимум 40 години. Така че без международна програма за спасяване на „Фукушима-1“ Япония едва ли ще мине, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Вечна замръзналост за „Фукушима“