Досега главните герои изглеждат толкова мрачни, пияни и депресирани, че филмите ноар са по-скоро весели в сравнение с това.
Това настроение обаче определено не е аномалия. Нека се замислим за повечето сериали, които гледаме в момента – първият сезон на „Истински детектив“ също не се отличаваше с особено позитивен тон, да не говорим за Game of Thrones и всичките му мъртви герои и очакване за апокалипсис.
Много показателен в това отношение е и третият сезон на The Walking Dead, в който епизодите носят заглавия „Създадени да страдат“, „Кралят на самоубийствата“ и „Живот в страдание“.
Тази нова вълна на сериозни сериали е най-осезаема в криминалните сериали, фантастиката и ужаса.
Всъщност вероятно не е случайно, че сериалите в тези жанрове използват най-често хладния тон, които кара зрителят да се чувства несигурен и объркан през цялото време.
Тази нова сериозност може да бъде разглеждана като знак за силното желание за престижност и статус – продукт, който да бъде изваден от сапунения контекст, търсене на жанр, който да получи и културна легитимност. Тези епизоди са жертви на собствената си претенциозност, въпреки че телевизията в момента изживява свой връх.
Че това не е черта само на американската телевизия, може да докаже сериалът Broadchurch – там също нямаме от какво да се зарадваме, атмосферата е мрачна, а половината герои почти не се усмихват. Освен смъртта, над тях е надвиснала сянката на неуспеха и разочарованието.
Има и друга промяна – в центъра на действието не са взаимоотношенията между героите, а самият сюжет, сложността на разказа.
Всъщност мрачната телевизия, която носи претенцията за сериозност, привлича повече внимание днес, когато бива възприемана като културен избор. Комедийните сериали започват да губят своята легитимност – само за 4 години вниманието се пренасочи към сериалите, в които хладната мисъл е в основата на действията на героите и именно около тях се развива култ.
На този фон мелодраматичните сериали са избутани в ъгъла от своята аудитория или поне никой не си признава с чисто сърце, че гледа „Отмъщението”, Veep, Girls.
Проблем, че тези телевизионни предавания са толкова мрачни и сериозни, няма – зрителите очакват те да бъдат такива. И ако The Walking Dead и Game of Thrones растат върху литературна основа, то въпросът е докога останалите мрачни сериали ще се изчерпат откъм идеи и на мястото на мрачната сериозност ще останат повърхностни реплики без усмивка.
В галерията може да разгледате най-известните примери за нови мрачни сериали, които се доближават повече до тона на кино трилъра отколкото до сериалите, с които телевизията ни заля в предходните десетилетия.