Британски и американски учени предвиждат в близко бъдеще да можем да зареждаме смартфоните си с бактерии от тоалетната, пише в. „Дейли мейл“.
Екипи от университета в Източна Англия, от лондонския „Юнивърсити колидж“ и от Националната лаборатория Ричланд в щата Вашингтон са проучили как електроните преминават през бактериалните протеини. Естественият процес, който протича при бактериите, срещани в човешките екскременти, може да спомогне за разработването на биологични акумулатори. Специалистите са установили, че тези микроорганизми изпускат електрически заряди, когато „дишат“.
Човешките и животинските екскременти са богати на бактерии, които „вдишват“ железните минерали така, като ние дишаме въздуха. По време на този процес се освобождава слаб електрически заряд. Той се генерира от клетката и може да бъде акумулиран.
В близко бъдеще ще могат да бъдат разработени биологични акумулатори, съдържащи протеини, захранващи „микробното гориво“ за получаване на нужната енергия за смартфони и таблети.
Изданието припомня, че миналото лято учени от лабораторията за роботи в Бристол конструираха първия смартфон, захранван с урина. В него се използваха микробни захранващи клетки, които по всяка вероятност ще намерят приложение и при бактериалното захранване на „фекалните“ акумулатори. /С БТА