„Разбирам, че гласувалите не са ми дали мандат срещу Европа, а мандат за устойчиво развитие”, каза Ципрас.
Той предупреди, че няма лесни решения, но може да бъде намерено справедливо решение, ако и двете страни искат това.
Ципрас подчерта, че въпросът, за който гърците са гласували, не е за или против Европа и това не тема, която не стои на дневен ред.
Преговорите между Атина и кредиторите продължават утре, каза още гръцкият премиер. Той посочи, че Гърция е готова да продължи преговорите с план за реформи и с цел да се възстанови банковата система до нормалните й темпове.
Той посочи, че страната му ще настоява за преструктуриране на дълга.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд настояват за спешна среща на лидерите от еврозоната във вторник. В телефонен разговор, те са обсъдили необходимостта от такава среща, съобщава говорител на германското правителство. По думите му канцлерът и президентът на Франция са се съгласили, че резултатът от референдума трябва да бъде уважен.
Финансовият министър на Словакия предупреди, че излизането на Гърция от еврозоната сега е най-възможният сценарий. По думите на Петър Казимир отказа от реформи не може да означава, че гърците ще получат пари по-лесно. В Twitter той пише, че кошмарът на евроархитектите, че страна може да напусне клуба, изглежда като реалистичен сценарий след днешния отрицателен вот.