Японско-китайската бора се премества на ново татами. Уморени от изясняване на принадлежността на спортните острови в Южнокитайско море, Пекин и Токио решиха да се преборят на Африканския континент. В първите дни на Нова година горещите страни приемаха министъра на външните работи на Китай и премиера на Япония. Обещанията бяха щедри: Синдзо Абе предложи на африканските си приятели $14 милиарда инвестиции, а Ван И вдигна летвата чак до $20 милиарда.
Посещението на министъра на външните работи на Китай в Африка в началото на годината, както казват в МВнР, е традиция на китайската дипломация, възникнала в течение на последните десетилетия. Пекин не я наруши и сега. Министърът Ван И посети Етиопия, Джибути, Гана и Сенегал, срещна се с лидерите на страните в конфликта в Южен Судан. По резултатите в МВнР казват, че първото след формирането на ново правителство на Китай пътуване е укрепило позициите на Пекин в тези страни.
Западната преса естествено не подмина китайската традиция. По случай идването на Ван И в Етиопия „The Wall Street Journal” напомни за скандала, който се точи от лятото на миналата година. Адис Абеба сключи контракт с китайските производители на телекомуникационно оборудване ZTE и Huawei за пускане на мрежи 3G. Сумата на сделката е $1,6 милиарда, при финансиране с преференции от Вносно-износната банка на Китай, а разплащането е предвидено за 13 години. Но, както казват, работата не минала без рушвети при определяне на победителя на международния тендер на този проект.
По повод методите, които Пекин използва за укрепване на позициите си в Африка, мненията на специалистите често пъти са диаметрално противоположни. Например, Татяна Дейч от Института на Африка изтъква, че Китай в момента прави за Африка толкова много, като никой друг:
– Естествено е, че Африка е много благодарна. С една дума, дори страни на Запада едва конкурират Китай. В редица случаи, както признават самите африканци, западните страни обвързват помощта си с някакви политически условия, а Китай не го прави. Той развива сътрудничество с всички. Неговият главен принцип е „ние не се намесваме във вътрешните работи на африканските страни, ние им помагаме”.
На дело през последните 7 години Пекин е вложил в африканската икономика близо $50 милиарда.
На фона на китайските постижения, опитът на Япония да навлезе в африканските дела изглежда като едно съмнително начинание. Още повече, че посещението на Синдзо Абе стана първото пътуване на японски премиер в Африка за последните 8 години. Но Токио си поставя за задача да укрепи статуса си на глобална държава, да състави конкуренция на Китай и да си намери източници за енергийни ресурси, пише Гласът на Русия.