Атентатите снощи в Париж бяха извършени на шест различни места, жертвите са най-малко 126, а ранените над 200, пише тази сутрин в. „Фигаро”. Няколко въоръжени мъже с открити лица нахлуха в зала „Батаклан”, където имаше концерт на американската блус група „Игълс ъф Дет Метъл”, и откриха огън, крещейки „Аллах о ахбар”. Взети бяха заложници за около три часа. Загинаха най-малко 82 души.
Четирима загинаха на стадиона „Стад дьо Франс”, където се играеше футболен мач Франция-Германия. Президентът Франсоа Оланд, който беше на мача, веднага бе евакуиран и входовете на стадиона бяха блокирани. Общо три експлозии станаха около стадиона. Жертвите са един човек и тримата атентатори самоубийци.
На улица „Шарон”, в Източен Париж, се разрази истинска бойна сцена, в която загинаха 18 души при стрелба срещу кафене и японски ресторант. На улица „Алибер”, малко по на север, избухна престрелка в ресторант. Убити бяха 12 души.
На стотина метра от залата „Батаклан”, на улица „Ла Фонтен о роа”, бе открит огън с картечница. Загинаха петима души.
Самоубийствен атентат бе извършен на булевард „Волтер”. Атентаторът е мъртъв.
Всички експерти по борба с тероризма очакваха голямо терористично нападение в Париж, за което силите за борба с тероризма се готвят от отдавна, пише „Фигаро”.
„Онова, което се случи в Париж, е сценарият, от който се опасяваха разузнавателните служби”, каза пред вестника Бернар Скарсини, бивш шеф на френското контраразузнаване. „Почерпила от опита на други страни, Франция се готвеше за това”, продължи той.
Марк Треведик, бивш съдия, специализиран в борбата с тероризма, заяви, напускайки поста си в Париж: „Убеден съм, че хората от Даеш (Ислямска държава) имат амбицията и средствата да ни ударят много по-страшно, като организират големи акции, несравними с досегашните. Казвам го като експерт: най-мрачните дни са пред нас. Истинската война, която ИД готви на наша земя, още не е започнала”.
Над 570 френски джихадисти, отишли да се бият в Сирия, се превръщат в бомба със закъснител, когато се върнат, отбелязва „Фигаро”. Силите за борба с тероризма приеха много сериозно заплахата. През юни 2011 г. полицейската префектура организира учение за действия при множество атентати в Париж и взимане на заложници. Още от началото на 21 век силите за борба с тероризма тренираха действия при заложнически кризи, добавя „Фигаро”.
Френската полиция усилено издирва възможни съучастници на осемте атентатори, които тероризираха Париж вчера със серия от координирани самоубийствени атаки и стрелби, предава Асошиейтед прес.
Снощните кръвопролития повдигат редица въпроси за сигурността и на милионите туристи, които посещават Париж, както и за събитията от световен мащаб, на които френската столица редовно е домакин. Днес обаче улиците на града са пълни с редовна войска, изпратена в подкрепа на полицията, опитваща се да възстанови реда и някакво подобие на нормалност.
Едно от очакваните такива събития е събирането на много държавни лидери на форум на ЮНЕСКО в понеделник, централна тема на който е борбата с екстремизма. А след две седмици Париж трябва да е домакин на дългоочакваната световна среща на върха за климатичните промени, на която се очакват 80 държавни глави, включително и президентът на САЩ Барак Обама.
Една от главните арени на вчерашните атентати – националният стадион „Стад дьо Франс“, през юни догодина трябва да домакинства на Европейското първенство по футбол.
Една от най-посещаваните в Европа туристически атракции – паркът Дисниленд източно от Париж, няма да отвори врати днес, което е крайно необичайно за съботен ден. Управата на парка обясни решението си като проява на съчувствие към жертвите от снощи, а не като мярка за сигурност.
Извършителите на вчерашната кървава вакханалия остават мистерия. Неизвестни са техните националности, техните мотиви и дори техният брой. Властите действат само на основата на предположения и говорят за осем мъртви нападатели – седем от тях при самоубийствени атентати, което е нова терористична тактика за Франция. Осмият бе застрелян от полицията.
Говорителката на френската прокуратура Аньес Тибо Льокюивр каза, че властите не изключват възможността други екстремисти, замесени в атентатите, да са на свобода. Детективи се опитват да идентифицират съучастници на по-ниско ниво, които може да са играли поддържаща роля за организирането и изпълнението на атентатите. Подозренията падат върху ислямски екстремисти, разярени от френските военни операции срещу групировката „Ислямска държава“ и разклоненията на Ал Каида, т.е. върху същите хора, които в началото на тази година атакуваха редакцията в Париж на сатиричния седмичник „Шарли Ебдо“ и еврейски обекти във Франция.
Френските власти, посочва АП, са особено загрижени от заплахите, произтичащи от стотиците френски радикални ислямисти, пътували до Сирия и върнали се у дома с умението как се организират терористични атаки. Макар все още да е неясно кой стои зад снощните кръвопролития в Париж, „Ислямска държава“ очевидно е „името, което всеки вижда начело на списъка на заподозрените“, каза експертът по антитероризъм Брайън Дженкинс – главен съветник на американската анализаторска група „Ранд корпорейшън“.
„Големият въпрос, който всеки си задава, е: тези нападатели – ако те се окажат свързани с една от групировките в Сирия – местно израснали терористи ли са или са върнали се оттам бойци?“, подчерта Дженкинс.
Джихадистки сайтове в Туитър преливат от възторг от снощните атентати в Париж, посочва АП. Според разследващата група САЙТ (SITE), която издирва и следи екстремистки сайтове в интернет, симпатизанти на джихадистите сами се питат в постингите си в мрежата коя точно групировка може да е отговорна за атентатите. Мнозина от тях вярват, че това е именно „Ислямска държава“. Те използват хаштаги на арабски език, които се превеждат като „Париж гори“ и „Държавата на халифата удря Франция“.
Според САЙТ в някои от тези сайтове се качват снимки от снощните кървави събития, а един сайт, симпатизиращ на ИД, обвинява Франция, че е изпратила самолети да бомбардират Сирия и затова „днес тя пие от същата (горчива) чаша“.
Един от автомобилите на атентаторите в Париж снощи е бил с белгийска регистрация. Това съобщават медиите в Белгия, като се позовават на изявления на свидетел пред френският вестник „Монд”.
Жената, която описва автомобила, уточнява, че на предната седалка до шофьора е пътувало младо момче, на видима възраст 18-20 години. Свидетелката видяла два черни автомобила, които спрели за кратко в района на нападнати с автоматична стрелба заведения за хранене.
Белгийските власти засега не са взели решение за повишаване на степента на готовност срещу терористични действия. Правителството реши на извънредно заседание тази сутрин да бъде повишена бдителността на полицията, както и да се извършват постоянни проверки в районите на обществени събития.
Съобщава се, че всички видове транспорт между Белгия и Франция днес се движат нормално. Няма отменени полети и влакове от и до Париж. Правителството приканва белгийците, които няма спешна работа в Париж, да не пътуват до френската столица, а онези, които са там, да бъдат особено внимателни. Границата между Белгия и Франция остава отворена, но от снощи се извършват проверки на преминаващите.