В Швеция богомолци дават десятък на църквите си с приложение за смартфон, а бездомни амбулантни търговци използват мобилни ПОС терминали за кредитни карти, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Дори музеят на ABBA, светилище на поп групата от 70-те, изпяла песента „Пари, пари, пари“, смята парите в брой за доста демоде и не приема банкноти и монети.
Малцина места по света вървят към бъдеще без пари в брой толкова бързо, колкото Швеция, която е привлечена от удобството да се плаща с приложения и с карти.
Напредналата в технологиите държава е съблазнена от иновациите, които правят дигиталните плащания по-лесни. Това си има и своята практична страна, тъй като много от шведските банки вече не приемат и не раздават кеш.
Не всички обаче са радостни, отбелязва „Ню Йорк таймс“. Организации в защита на потребителите предупреждават за нарастваща заплаха за личните данни и уязвимост към киберпрестъпления. Миналата година в Швеция е имало 140 000 електронни измами, над два пъти повече от техния брой преди десетилетие, сочат данни на министерството на правосъдието.
Възрастните хора и бежанците, които използват кеш, може да бъдат маргинализирани, казват критици. А младежите, които използват мобилни приложения за всичко и теглят кредити през телефоните си, рискуват да затънат в дългове.
Банкнотите и монетите в момента представляват два процента от икономиката на Швеция, в сравнение със 7,7 процента в САЩ и 10 процента в еврозоната. Тази година само около 20 процента от всички плащания в Швеция са били в кеш, а в световен мащаб този дял е бил 75 процента, отбелязва експертът по пазарни изследвания „Евромонитор интернешънъл“.
Според шведската централна банка обаче, макар и залязващи, парите ще се използват още през следващите 20 години, завършва вестникът, цитиран от БТА.