„Реал“ Мадрид загуби от „Шалке“ с 3:4, но се класира за четвъртфиналите в Шампионска футболна лига на Европа.

„Шалке“ бе много близо до сензацията, но един гол не стигна на тима да елиминира носителя на трофея. Победата с 4:3 не стигна, тъй като в първия мач „Реал“ спечели с 2:0 и с общ резултат 5:4 продължава напред.

Мачът бе изключително зрелищен и предложи редица обрати и драматичен финал за зрителите на „Сантяго Бернабеу“. „Шалке“ надигра категорично в игрово отношение десеткратния европейски клубен шампион, но малшанс и пропуски пред вратата на Касияс попречиха на германците да елиминират Кралския клуб.

В 20-ата минута австрийският защитник Кристиан Фухс бе оставен непокрит и с точен удар отбеляза първия гол в полза на „Шалке“. Само 5 минути по-късно звездата Кристиано Роналдо бе най-съобразителен и с глава изравни. Последваха нови силни минути за „Шалке“ и гостите заслужено отново поведоха. Клаас-Ян Хунтелаар бе точен с добавка и върна преднината в резултата на „Шалке“. В самия край на първото полувреме Роналдо бе оставен непокрит и отново с глава възстанови равенството. Двете попадения на португалеца са под номер 77 и 78 в Шампионска лига, с което той излезе начело в голмайсторската листа в турнира, като изпревари Раул и Лионел Меси, които имат съответно 77 и 75.

В 52-рата минута Карим Бензема напредна в наказателното поле и направи 3:2 за „Реал“, с което само привидно сложи край на интригата. Влезлият като резерва 19-годишен халф Лерой Сане развинти защитата на домакините в 57-ата минута и с фантастичен удар възстанови равенството.

В игра за „Реал“ след дълго лечение на контузия се завърна плеймейкърът Лука Модрич, но именно негова грешка позволи на Хунтелаар да вкара четвърти гол за „Шалке“ малко преди края и направи кошмарни последните минути за „Реал“. „Шалке“ се нуждаеше от още един гол, за да елиминира „Реал“ и направи всичко в заключителната част това да се случи. Само намесите на вратаря Икер Касияс спасиха испанците. Стражът-ветеран спря опасни удари на Сане и Хьоведес в самия край и домакините въздъхнаха с облекчение след последния съдийски сигнал.

В другия осминафинален мач-реванш нямаше подобна интрига. Там „Порто“ с лекота победи „Базел“ с 4:0 и продължава напред в турнира с общ резултат 5:1. Ясин Брахими вкара за „драконите“ в 14-ата минута с перфектно изпълнен пряк свободен удар. Малко след гола обаче домакините изживяха неприятни мигове заради контузията на капитана Данило, който през следващия сезон ще играе за „Реал“ Мадрид.

Данило се сблъска с вратаря на своя отбор и получи сътресение, което наложи неговата смяна. Това не повлия на концентрацията на играчите на „Порто“, които след почивката „Порто“ вкара нови три гола. В 47-ата минута Ектор Ерера направи 2:0, а в 56-ата минута след фамозно изпълнение на пряк свободен удар Каземиро покачи на 3:0. Крайното 4:0 оформи Венсан Абубакар с удар от 20-ина метра.

Коментарите са изключени за „Шалке“ близо до сензацията на „Сантяго Бернабеу“, „Порто“ отстрани „Базел“ без проблеми