САЩ ще разположат 1000 войници в Полша в рамките на подсилването на източния фланг на НАТО заради Русия, обяви Барак Обама, цитиран от Франс прес, предаде в. Сега.
„САЩ ще разположат един батальон, тоест около 1000 войници, в Полша като подкрепление на полските военнослужещи“, заяви президентът на САЩ след разговори с полския си колега Анджей Дуда във Варшава малко преди откриването на срещата на върха на НАТО. Обама изрази безпокойство заради стъпките на полското правителство за ограничаване на Конституционния съд, посочва Ройтерс.
„Подчертах, че дълбоко уважаваме суверенитета на Полша и признавам, че парламентът работи по законодателството, за да предприеме важни стъпки, но е необходима още работа“, каза Обама.
„Трябва да засилим устойчивостта си срещу нови заплахи, включително и кибератаки. Това може би е най-важният момент за нашия трансатлантически съюз от края на Студената война Терористичните атаки, вдъхновени или ръководени от „Ислямска държава”, погубиха невинни в страни от НАТО, от Орландо до Париж и от Брюксел до Истанбул. Конфликтите от Африка до Сирия и Афганистан изпратиха вълни от мигранти, търсещи убежище в Европа.
Руската агресия срещу Украйна заплашва нашето виждане за единна, свободна и мирна Европа. Гласуването във Великобритания за излизане от ЕС поставя значими въпроси за бъдещето на европейската интеграция. Пристигам във Варшава за среща с лидерите от НАТО и ЕС убеден, че нашите народи трябва да впрегнат политическата си воля и да поемат конкретни ангажименти, за да отговорят на тези неотложни предизвикателства. Вярвам, че можем да го направим, но само ако сме единни като истински съюзници и партньори. Колкото и да е трудно, убеден съм, че Обединеното кралство и ЕС ще съумеят да договорят организиран преход към ново партньорство, докато всички държави-членки са съсредоточени върху осигуряването на финансова стабилност и растежа на световната икономика. И тъй като връзките между Обединеното кралство и ЕС ще се променят, струва си да се вгледаме кое няма да се промени“, се казва в статия на Обама за „Фейненшъл таймс“, публикувана днес.
Британският премиер Дейвид Камерън, който след референдума на 23 юни обяви, че подава оставка, днес каза, че страната му ще запази обвързаността си с европейската отбрана.
Великобритания може и да напусне ЕС, но ние не обръщаме гръб на Европа и на европейската отбрана и сигурност, каза Камерън пред репортери при пристигането си във Варшава.
Батальон от 500 британски войници ще бъде разположен в Естония, а 150 войници ще бъдат изпратени в Полша, за да „успокоят“ тези страни. Това заяви днес министърът на отбраната на Великобритания Майкъл Фелън, цитиран от Би Би Си.
Част от ангажимента на НАТО, обявен след анексирането на Крим от Русия през 2014 г., включва разполагането на четири нови батальона на източния фланг.
Фелън подчерта, че целта е Русия да бъде сдържана от следващи прояви на агресия.
Източните държави на Алианса „чувстват изключителен натиск от Русия, която провежда големи учения по границата си, навлиза във въздушното им пространство и така нататък“, допълва министърът.
Русия не трябва да бъде считана за заплаха, а по-скоро за партньор, е заявил френският президент Франсоа Оланд, съобщи АФП.
„НАТО изобщо не играе никаква роля да казва какви трябва да бъдат отношенията на Европа с Русия. За Франция Русия не е противник, не е заплаха“, заяви Оланд при пристигането си за форума.
„Русия е партньор, който – наистина, може понякога, и ние видяхме в Украйна, използва сила, която ние осъдихме, когато анексира Крим“, допълни държавният глава на Франция.