Прочети: Пет книги на седмицата

| от |

Зимата е вълнуващ сезон за любителите на четенето, първо, защото тогава предстоят множество форуми, фестивали и панарири на книгата и второ, защото и в този бизнес, както в киното, едни от най-добрите заглавия на пазара излизат точно по това време.

Както ще ви стане ясно и от нашата селекция днес.

Дейвид Лагеркранс, „Онова, което не ме убива“

Четвъртата част на поредицата „Милениум“ е тук. Ура! Скоро ви обещаваме и едно ревю за нея. Първото, което трябва да знаете за книгата е, че Лизбет Саландър и Микаел Блумквист – тя – хакер, той – журналист, заедно – най-добрият книжен екип в мрачна Швеция, отново са на линия. Второто е, че книгата е продължение на трилогията, но същевременно разказва абсолютно различна история. Все пак препоръчваме предните три книги да се припомнят. И най-важното Лагеркранс работи със записки на Ларшон и следва стила му много точно. Книгата се очаква тези дни на пазара.

Франсис Матюс, „Твърде лош, за да умре“

Като сме на мрачна вълна, редно е да продължим на такава. Логото на Бонд не е случайно, нито нашият избор на тази книга тук. Този път обаче няма да четете за агент 007, а за неговия създател Иън Флеминг. Известен с много неща, но най-вече със създаването на най-елегантния, галантния и успешен таен агент в света на фикцията, сам по себе си Флеминг е загадка. Франсис Матюс, американската писателка и бивш анализатор от ЦРУ, преплита фантазия и реалност, за да разкаже как Флемин стига до своя известен персонаж. В историята има интрига, няколко истински истории, Алън Тюринг и един заговор за убийство.

Махтоб Махмуди, „Най-сетне свободна“

Предполагаме, че няма жена в България, която да не е чела или поне гледала „Не без дъщеря ми“? Да, така си и мислехме. Истинската история на Бети Махмуди и битката за дъщеря й, която тя е принудена да отвлече от Иран, след като мъжа й ги принуждава да отидат в родната му страна и отказва да ги пусне да си тръгнат, е мега популярна. Екранизацията на романа е също толкова известна. Много, много години по-късно дъщерята на Бет – Махтоб пише своята версия и история. А това е книгата, която събира всичко.

Никола Крумов, „Дневник от панелните блокове“

Никола Крумов е един от авторите на литературното четене „Пощенска кутия за приказки“. След като самата инициатива издаде книга, прекрасната Йоана Мирчева направи същото, редно беше и друг автор да получи издание. Това пък е първата книга на Никола, която събира най-добрите му разкази и истории. Знаем, че сте попадали някъде из интернет на „Българските ми квартиранти и делата им в Англия“, така че ако сте фенове, както сме ние, това е изданието, което събира the best of Кольо, както го наричат приятелите му.

Майкъл Роуботъм, „На живот и смърт“

Препоръчаха ни тази книга като „един от най-добрите трилъри“, а сега ние я препоръчваме на вас. Осъденият на 10 години затвор, заради кражба на седем милиона долара, Оуди трябва да изчака само ден, докато му изтече присъдата и отново да бъде свободен. Но… както се случва в напрегнатите трилъри и добрите такива, той бяга от затвора и цялата сила на правоуправляващите органи се втурва по петите му. „Напрегнат и стържещ“, така Стивън Кинг описва книгата. Ние се присъединяваме.

 
 
Коментарите са изключени за Прочети: Пет книги на седмицата