Преговорите по споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Канада ще продължат и днес, написа в Twitter председателят на Европарламента Мартин Щулц. Преди обед той ще се срещне с канадския министър на търговията Кристия Фрийланд и премиера на белгийската провинция Валония.
„Не можем да се откажем в последната миля“, написа в Туитър председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. Говорителят на канадския министър на търговията Кристия Фрийланд заяви, че тя все още е в Брюксел, но не можа да потвърди дали ще се съгласи на нови разговори.
I'll be meeting @cafreeland tomorrow morning at 7:30 and @PaulMagnette at 9:00 in #EP to revive #CETA talks. We can't stop at last mile
— EP President (@EP_President) October 21, 2016
Вчера Кристия Фрийланд обяви преговорите за приключили и провалени, след като Белгия не гласува в полза на споразумението заради твърд отказ от провинция Валония да го подкрепи. Фрийланд смята за невъзможно постигането на споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Канада.
Работихме много усилено с Европейската комисия и много държави членки, включително Германия, Франция, Австрия, България и Румъния. Но за нас е очевидно, че Канада и Европейският съюз не са способни да постигнат международно споразумение, дори когато става дума за страна, която има европейски ценности и е толкова любезна и търпелива като Канада. Канада е разочарована и аз лично също съм много разочарована. Работих много сериозно, но мисля, че е невъзможно, каза Фрийланд.
Междувременно Канада се съгласи визите за България и Румъния да отпаднат от декември догодина, но председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предупреди, че това няма да се случи без подписването на СЕТА.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази опасения за международната репутация на Европейския съюз, ако няма сделка с канадския премиер Джъстин Трюдо на 27 октомври.
Не става дума за юридическа или техническа дилема, това е повече вътрешна политика на Белгия, отколкото проблем на международните отношения, посочи Туск.
Еврокомисарят по тръговия Сесилия Малстрьом заяви, че е разочарована от провала на преговорите, но изрази надежда, че все пак може да бъде постигнато споразумение с Канада.
Търговското споразумение между Европейския съюз и Канада беше изготвяно в продължение на седем години. То трябваше да бъде подписано следващата седмица. Но това не може да се случи без одобрението на всичките 28 държави-членки на Европейския съюз. Белгия е единствената държава, която все ощ еблокира договора, заради противопоставянето на Валония.