Лидия Стайкова, която стана известна със своята доброволческа дейност в помощ на бежанците, отказа да бъде номинирана за конкурса „Човек на годината“, организиран от Българския хелзинкски комитет.
„Бих искала Българският хелзинкски комитет /БХК/ да заличи номинацията ми за конкурса Човек на годината“, е написала тя в профила си във Фейсбук.
Стайкова в продължение на една година е наблюдавала работата на БХК като организация, наета от ВКБООН (Върховният комисар на ООН за бежанците) за да осигурява правна помощ на бежанците.
„През тази година работата на БХК в тази област не отговаряше на собствените ми стандарти за качество, но никога не съм коментирала това публично, защото съм искала, доколкото е възможно да работим заедно. Моите опити, обаче, се възприемат като натиск, който пречи на работата им“, пише Стайкова.
Тя не може да приеме, че е допустимо работата на БХК в тази област да бъде непрозрачна и независими представители на гражданското общество да не бъдат допуснати да допринесат със своя труд, време и познания, за да се осигури максимално ефективна защита на толкова уязвими хора като бежанците.
„Вероятно нямаше да споделя всички тези неща ако не се бях сблъскала и с конкретен случай, в който бежанци, които се нуждаят от спешна висококачествена юридическа помощ, са притискани да се откажат писмено от правна помощ от БХК. Причината е, че съм привлякла за тях безплатната помощ на един от най-добрите адвокати в страната, на когото БХК писмено отказаха да сътрудничат“, споделя Лидия Стайкова.
За нея е недопустимо правозащитна организация не просто да не помага за осигуряването на най-ефективната правна защита, но и да го прави в случаи, в които получава обществено финансиране за това. „Не е допустимо желаещите да помагат безвъзмездно да бъдат възприемани като конкуренти, които следва да бъдат елиминирани, особено с цената на човешко страдание“, пише още Стайкова. /БГНЕС