Френският фотограф Жюлиен Мов е решил да направи именно това с проекта си „Поздрави от Марс“/ Greetings from Mars. Снимките изглеждат така, сякаш са правени на червената планета, докато всъщност всяка от тях е снимана на Земята. Всъщност Мов черпи вдъхновение за този проект от Христофор Колумб и откриването на Америка. Казва, че винаги си е представял какво е да откриеш напълно нов свят.
Фотографът, който работи в Париж, е подбрал внимателно серия от недокоснати пейзажи в САЩ, за да запечата усещането за откриване новата земя в космоса.
Освен невероятните пейзажи, серията снимки разкрива и как начинът, по който се снимаме днес, е знак на суетата и непрекъснатия стремеж към самоопределяне. Затова и астронавтът на снимките позира в типичните туристически пози.
„Интересно е да наблюдаваш как играем пред камерата, как включваме себе си в пейзажи, как тези пейзажи провокират желанието ни да потвърдим своето присъствие“, казва Жюлиен Мов.
„Преди години, да снимаш пейзажа беше достатъчно. Не можехме да споделяме снимките преди да се завърнем вкъщи. Днес се добавили себе си в картината. Лицата ни са навсякъде. Споделяме всичко на момента. Чувстваме нуждата да го направим. Връзката е непрекъсната, а изживяването се променя. С интернет, достъпен на всяка точка от света, вече не можеш да си „далеч“. Затова може да се запитаме дали пътуваме, за да открием нови места, да сменим пейзажа, да открием нови култури, или пътуваме, за да потърсим снимки на себе си, с които да докажем, че съществуваме?“, казва Мов в представянето на проекта.
Неговите „Поздрави от Марс“ може да разгледате в галерията.