54,2 на 100 от българите биха поверили децата си на грижите на приемно семейство, ако не могат да се грижат за тях. Анкетите показват, че българите знаят какво е приемна грижа и 70 на 100 от хората я свързват с временното отглеждане на деца, лишени от родителска грижа, в семейство.
Готови да станат приемни родители са 37 процента от българите, но ако получават издръжка и заплата за отглеждането на детето, 20 на сто се страхуват да станат приемни родители, а за 11 на сто заплатата и издръжката не са от значение.
Над 40 на 100 от хората биха станали приемни родители, ако имат достатъчно време да опознаят детето, преди да го вземат в дома си. За 33 на 100 от българите е важно то да няма заболяване или увреждания и да е без трудности в поведението (23,3%). Около 30 процента са тези, които искат сами да определят възрастта, на която да е детето, което приемат и неговия етнос. За 11.2 процента е важно да определят сами дали да идва от социален дом или от биологичното си семейство.
Националната асоциация за приемна грижа работи в партньорство с Мтел по инициативата „Приеми бъдещето“, с чиято финансова помощ бе проведено проучването, от 2014 г. насам.
Телекомът е инвестирал близо 90 000 лева само за изминалата година, като средствата са достигнали до повече от 200 деца в приемни семейства за една година. Благодарение на инвестицията на Мтел, Националната асоциация за приемна грижа е реализирала 2 младежки лагера, консултирала е с правна помощ 13 казуса на деца в риск, провела е повече от 5 различни събития за младежи. С финансовата подкрепа на телекома повече от 200 приемни семейства получиха коледни и великденски пакети с продукти от първа необходимост.
Идеята на инициативата „Приеми бъдещето“ е да помогне на децата без родителска грижа да намерят семейства, които наистина да ги отгледат с любов.