Полицията разпръсна протеста срещу правителството в Скопие

| от |

Спонтанен протест се проведе във вторник вечерта пред сградата на правителството на Никола Груевски в Скопие. Полицията го разпръсна с помощта и на водни оръдия и шумови гранати, предаде БГНЕС.

Няколко хиляди души протестираха срещу Груевски и искаха незабавната му оставка. Повод за бунта станаха разкрития на лидера на опозиционния Социалдемократически съюз /СДСМ/ Зоран Заев, който публикува поредните разкрития – записи на телефонни разговори на Груевски, вътрешния министър Гордана Янкуловска и директора на Агенцията по сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков – братовчед на Груевски. От тях става ясно как тримата искат да прикрият истинския убиец на Мартин Нешковски, който е полицай, и да набедят обикновен служител от охраната. 21-годишният младеж бе убит в центъра на Скопие през юни 2011 г. по време на празненствата за победата на партията на Груевски – ВМРО-ДПМНЕ. Властта отхвърля обвиненията.

Във вторник вечерта хората, събрали се в центъра на Скопие, скандираха „Убийци“, „Отивай си Груйо“. Около 19:00 часа българско време множеството се изправи пред официалния вход на сградата на правителството.

На предна линия на протеста бе семейството на Мартин Нешковски. Роднини и демонстранти свалиха наполовина знамената пред сградата.

Властта отрича, полицията разпръсна протеста

Вътрешният министър Гордана Янкуловска даде извънредна пресконференция по повод разкритията. Тя определи информацията, публикувана от Заев, като манипулирана, записите като „нарязани и монтирани“. След това журналистите бяха изведени през подземните изходи на сградата, пред която бе протеста.

Отвън цялата сграда бе нашарена от яйца и счупени бутилки, хвърляни от протестиращото множество.

С падането на тъмнината в македонската столица полицията тръгна да разгонва хората, които се бяха събрали да протестират. Хората се опитваха да не отстъпват и викаха „Убийци“ В предните редици на протестиращите бяха много млади хора, но полицията все пак успя да разпръсне протеста. Силите на реда използваха водни оръдия и звукови гранати. Има пострадали. Не бе ясен точният им брой, но по предварителна информация най-малко 10 души получиха наранявания. Вероятно е да има и по-тежко пострадали. Извършени са арести, сред битите от полицията има и журналисти.

Гражданите отстъпиха от този протест, но напрежението остава

Никола Груевски беше преизбран за председател на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на конгрес, като за него гласуваха 528 от 529 делегати. Една единствена бюлетина беше невалидна. Той беше единственият кандидат за партиен лидер.

Груевски е начело на ВМРО -ДПМНЕ от 2003 г., а от 2006 г. е министър-председател на страната.

Поне от три месеца в Македония има тежка политическа криза. Опозицията направи големи разкрития за тежки корупционни схеми на премиера Никола Груевски и най-близкото му обкръжение, включващи кадруване в съдебната система и изборни манипулации, както и тотален контрол над медиите. В повечето корупционни схеми участва лично директорът на Агенцията по сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков.

Груевски многократно обвинява опозицията, че иска „да предизвика междуетнически конфликт“. Той обвинява опозицията, че обслужва чужди служби.

Оставки и започване на прозрачно и независимо разследване за публичните обвинения и разкрития, които станаха факт в Република Македония поискаха германският и американският посланик в Скопие – Кристине Алтхаузер и Джес Бейли

Във вторник подкрепа за протестиращите в профилите си във Фейсбук публикуваха еврепейски представители. В една от публикациите се казва, че „няма толкова висока ограда, която да защити управляващите, които са загубили кредита на доверие в населението.

„Младите се събудиха“. „Младите хора в Македония протестират срещу полицейската бруталност“. „Време е за промяна“.

Водни оръдия срещу демонстрантите в Скопие

Македонската полицията е използвала водни оръдия и звукови гранати, за да разпръсне спонтанния протест срещу правителството в Скопие. Има пострадали.

Засега не е ясен броят на пострадалите, но по предварителна информация най-малко 10 души са с наранявания. Предполага се, че сред протестиращите има както леко, така и по-тежко ранени. Младежи са в челните редици на протестиращите, има запалени кофи за боклук.

Във вторник във вечерните часове хората в Скопие скандираха „Убийци“, „Отивай си Груйо“. След това обаче полицията използва падането на нощта, за да атакува и разпръсне протеста. С падането на тъмнината полицията тръгна да разгонва хората, които се бяха събрали да протестират пред сградата на властта в Скопие.

Хората се опитваха да не отстъпват. чуваха се викове „Убийци“. Протестът поиска незабавната оставка на Никола Груевски.

21-годишният младеж Нешковски бе убит в центъра на Скопие през юни 2011 г. по време на празненствата за победата на патрията на Груевски – ВМРО-ДПМНЕ.

Във вторник вечерта сградата на правителството бе замеряна с бутилки и нашарена от летящи домати, яйца, картофи.

На протеста бе и семейството на Мартин Нешковски.

Демонстранти свалиха наполовина знамената, които са пред сградата на правителството.

Вътрешният министър Гордана Янкуловска даде извънредна пресконференция по повод разкритията. Тя обяви, че записите, представени от Зоран Заев са фалшиви и не смята да подава оставка.

Най-малко 19 са ранените при протестите в Скопие

Най-малко 19 души бяха ранени във вторник, поне 15 полицаи и един фотограф, когато антиправителствен протест в македонската столица прерасна в насилие, пише АФП.

Полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне около хилядата души, които се бяха събрали спонтанно пред сградата на правителството в Скопие, след като лидер на опозицията, обяви, че кабинетът на консервативния премиер Никола Груевски прикрива убийството на 22-годишен младеж през 2011 година, пребит от полицията по време на тържествата на партията на премиера ВМРО-ДПМНЕ.

Петнадесет от ранените са полицаи, съобщи говорителят на вътрешното министерство Иво Котевски за АФП, като добави, че протестиращите са хвърляли твърди предмети по полицаите и броят на ранените може да нарасне.

Политическото напрежение в Македония е високо от януари насам, когато правителството повдигна обвинения срещу лидера на основната опозиционна партия Зоран Заев и четирима други, като ги обвини в шпионаж и насилие срещу длъжностни лица.

Лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз Заев отхвърли обвиненията и вместо това заяви, че правителството е подслушвало най-малко 20 хиляди души, включително политици, журналисти и религиозни лидери.

Заради дълбоката политическа криза Европейският съюз призова към диалог. Лявоцентристката Социалдемократическа партия бойкотира парламента почти година, заради сведения за изборни измами през април 2014 г.

Опозицията обяви голяма антиправителствена демонстрация за средата на май.

Спецчастите в Македония са нахлули в читалня на библиотека

Спецчасти са нахлули в читалнята на библиотека „Братя Миладинови“ снощи и са преследвали там протестиращи. Това съобщи студентска организация на своята страница във „Фейсбук, цитирана от сайта „Плус Инфо“.

„Общността на социалните мрежи споделя чудовищните и за съжаление верни твърдения, че снощи спецчасти са влезли в читалнята „Братя Миладинови“ докато са преследвали протестиращи“, се казва в съобщението.

От организацията допълват още, че студентите са били преследвани, бутани и заплашвани. В съобщението се казва също, че към момента ситуацията в библиотеката е спокойна.

ДОМ напуска управляващата в Скопие коалиция

Партията Демократично управление на Македония (ДОМ) на Лиляна Поповска е взела решение да напусне управляващата в Скопие коалиция, предаде сайтът Плусинфо.

Решението е било взето на извънредна среща на изпълнителния орган на партията във връзка с последните събития в Скопие.

 
 
Коментарите са изключени за Полицията разпръсна протеста срещу правителството в Скопие