Той иска ЕС и НАТО да направят повече за спиране на надигащата се заплаха от руска агресия и се опасява, че масираните кибератаки срещу българските институции може да се дирижират от Москва.
„Много ефективен и сигурен начин за Русия да дестабилизира Европа е през Балканите, затова Путин се фокусира върху това”, казва Плевнелиев в интервюто, дадено в София.
„Нашето послание до ЕС, до генералния секретар на НАТО, до нашите партньори и западни съюзници е, че Балканите трябва да бъдат в центъра на европейската политика за сигурност. Направете повече за нас, за да направите повече за самите себе си”, каза той.
Българският президент е дал интервюто си, след като е посетил среща на високо равнищена девет източноевропейски страни членки на НАТО в Букурещ. На нея лидерите са изразили притесненията си, че „обстановката в областта на сигурността се влошава” в резултат на „агресивното и непредсказуемо” поведение на Русия, отбелязва вестникът.
Плевнелиев обвинява руския президент Владимир Путин за организирането на кибератаки срещу сайтовете на Министерския съвет, парламента и Централната избирателна комисия.
Българският президент добавя, че руската армия все по-често навлиза във въздушната „зона за сигурност” над Черно море. От кримската криза насам руски военни самолети нарушават зоната 10 пъти по-често, казва още той.
„Всички трябва да са нащрек за това, което се случва в Сирия”, подчертава Плевнелиев. Според него ЕС трябва да събере всички страни на масата за преговори, защото ЕС е най-засегнат от тази криза, и не трябва да им позволява да се оттеглят, докато не се постигне мирно и балансирано решение.
„Самият ЕС трябва да повярва, че е глобална сила. Той е най-голямата икономика в света и трябва да бъде един от най-големите играчи в световната външна политика”, заявява българският президент. Според него турският президент Реджеп Ердоган трябва да заеме по-активна позиция относно Сирия. Иран, Саудитска Арабия, САЩ и Русия трябва да са на масата, за да има значими преговори за слагане на край на гражданската война в Сирия.
Плевнелиев обвинява западните лидери, и особено страните от ЕС, че са действали едва след избухването на криза, когато е било прекалено късно. „ЕС днес трябва да се справи с рекорден брой кризи, но само отчита тези кризи, а не ги решава”, смята той.