Озоновата дупка над Антарктида е причинила затоплянето в Южна Африка

| от |

Озоновата дупка над Антарктида е причинила затоплянето в Южна Африка през последните две десетилетия.
Тъй като тя продължава да се свива благодарение на ограниченията за произвеждане на изчерпващите озона химикали, температурите в района може малко да се понижат, твърдят учени от университета Биндура в Зимбабве.

Температурите в Южна Африка се повишиха значително през предишните 20 години, главно в началото на лятото. Досега се мислеше, че това се дължи на глобалното затопляне и парниковите газове. Климатичните модели обаче показаха, че затоплянето заради парниковите газове не би трябвало да е различно за отделните сезони там, а да е равномерно през цялата година.

Предишно изследване установи, че озоновата дупка може малко да увеличава глобалното затопляне. Като дава възможност на повече енергия да прониква по-ниско в атмосферата, тя вече се е отразила върху ветровете над Антарктида. Това измества облаците по-близо до Южния полюс, променя количеството отразявана от тях радиация и леко затопля планетата.

За да видят дали озоновата дупка може да обясни и затоплянето в Южна Африка учените са сравнили климатичните даннипреди и след образуването й. Резултатите им показват, че озоновата дупка е променила ветровете в цялото Южно полукълбо, системата от високо и ниско налягане и така топлият въздух от Екватора стига по на юг.

Озоновият слой поглъща повечето от ултравиолетовата светлина от Слънцето и така ни предпазва от изгаряне и рак на кожата. От началото на 80-те години на миналия век, когато озоновата дупка е забелязана за пръв път, тя се отваря над Антарктида всяка година. Случвало се е концентрацията на озон да намалее до 70 процента. Причината са произвежданите от човека хлорофлуоровъглероди, използвани преди масово в аерозолите и хладилниците.