Леонардо Ди Каприо
Каквото и да кажем за Лео вече е казано някъде. Активист, изключително добър актьор, пич по всички параграфи, който отдавна е заслужил златната награда. Най-вече за ролите, за които не е бил номиниран. Като се започне от „Баскетболните дневници“ и „Ромео и Жулиета“, мине се през „Плажът“, „Хвани ме, ако можеш“ и „The Departed“ и се стигне до „Пътят на промените“, „Джей Едгар“ и „Джанго без окови“, Лео заслужава номинации и награди за тях. Той има шест до момента. Пет за роли и една за продуцент. Ролите му номинирани за златната статуетка са тези в „Защо тъгува Гилбърт Грейп“, „Авиаторът“, „Кървав диамант“, „Вълкът от Уолстрийт“ и разбира се „Завръщането“.
Еди Редмейн
Хората смятат, че Еди Редмейн е най-големият опонент на Леонардо Ди Каприо за златната статуетка на Академията тази година. Еди е известен като „физически актьор“, който умее да се трансформира на базата на ролите, които играе. Първата му кинороля е в британския Like Minds, а първата му голяма продукция е „Моята седмица с Мерилин“. Почти никой не помни Еди там наистина, но това е филмът, който кара режисьора Том Хупър да го забележи и да го покани в „Клетниците“, където пък му предлага сценария за „Момичето от Дания“. И така стигаме до днес. Редмейн вече има „Оскар“ за изключително достоверното си изпълнение на Стивън Хокинг в „Теорията на всичко“. И не, той не „просто стои в една количка“ там, моля ви.
Брайън Кренстън
Това е първа номинация за 60 годишния актьор, което го нарежда сред едни от най-възрастните холивудски звезди номинирани за наградата. Кристофър Плъмър обаче все още държи първенството за най-възрастен актьор получил „Оскар“, той го взима през 2011-а на 81 години. Кренстън е известен предимно с телевизионните си роли, макар да е участвал във филми като „Drive“ и „Арго“. До този момент актьорът има само един „Златен глобус“ за участието си в Breaking Bad, макар да е номиниран три пъти преди това за ролята си на Уолтър Уайт. Кренстън има и номинация за Глобус през 2003-а за „Малкълм“.
Майкъл Фасбендър
Големият си пробив германецът от ирландски произход прави във филм на Тарантино. Лентата е „Гадни копилета“, а Фасбендър има малката роля а лейтенант Арчи Хикокс, който бива брутално убит в една кръчма. Ако има жена, която не е забелязала Майкъл още там, е редно веднага да се засрами. Тарантино забелязва Фасбендър в лентата „Глад“, където той играе ирландеца Боби Санд. След копилетата на Тарантино Фасбендър няма малки роли. А това е втората му номинация за „Оскар“, макар да заслужаваше такива за „Срам“, „Съветникът“ и „Макбет“ от тази година.
Мат Деймън
Деймън е може би единственият актьор от своето поколение, който е перфектната еклектика между комерсиалното кино и онова, което Академията харесва. Дали ролята му в „Марсианецът“ е достойна за „Оскар“ е въпрос с повишена трудност. Не, не е. Академията пренебрегва Деймън в брутално доброто му изпълнение в The Departed, както и това в поредицата за Джейсън Борн. Да, той е адски добър там, но за сметка на това му дава „Оскар“ за сценария на „Добрия Уил Хънтинг“, когато той е изгряваща звезда и никой не го знае. Филмът е продуциран от Харви Уейнстийн, изключително известен американски продуцент, който се оказва единственият, който прочита целия сценарий на Деймън и Афлек и затова получава правата за него.
Марк Райлънс
Категорията на актьорите в поддържаща роля може да се похвали с повече дебютанти за статуетката, отколкото тази за главната роля. Марк Райлънс дава началото. Той получи наградата на БАФТА за великолепното си изпълнение в „Мостът на шпионите“. Дали заслужава Оскара? Да. Но категорията за поддържащи мъжки роли е доста натъпкана с талант тази година. На 55 години Райлънс получава първите си номинации за важни награди – „Златен глобус“, „Оскар“, както и БАФТА, макар да има вече една награда от тях. Той е и един от малкото номинирани в две различни категории в една и съща година на Глобусите.
Том Харди
Харди също прави дебют като номинация за наградите на Академията. До този момент британецът е бил номиниран само за БАФТА през 2008-а и то в категорията им за телевизия. Печели статуетката на Британската академия през 2011-а за изгряваща звезда. Макар да е правил роли като тези в Bronson, Locke, The Drop и „Лудият Макс“, той няма нито една номинация за „Златен глобус“, но пък получи такава за „Оскар“. Напълно заслужено за великолепната си роля в „Завръщането“.
Силвестър Сталоун
Слай се завръща в редиците на големите, след като за пореден път изигра иконичната си роля на Роки Балбоа. Доколко „Крийд“ е филм, който повтаря великолепната спортна драма на Сталоун е въпрос на гледна точка. За първия „Роки“ Слай има две номинации за „Оскар“ – за сценарий и роля. Не печели нито една от тях. Това се случва през 1977-а. Оттогава Академията леко не го забелязва и така до днес. За сметка на това анти-наградите „Златна малинка“ го обожават. Той е един от фаворитите им и има 30 номинации и съответно 10 награди до момента.
Марк Ръфало
Марк Ръфало е един от актьорите, които изгряха късно на небосклона на доброто кино, но какво от това. Ръфало е номиниран за първи път от Академията за ролята си на баща донор в „Децата са наред“, четири години по-късно получава номинация за Foxcatcher и сега има такава за „Спотлайт“. Ръфало играе предимно в малки роли или в романтични комедии и остава по-скоро незабелязан, до момента, в който не му откриват тумор в мозъка. След дълга пауза и лечение, Ръфало се завръща в киното по-добър отвсякога и ние, заедно с останалата публика и Академията, го преоткриваме като актьор.
Крисчън Бейл
Отново имаме един от най-добрите актьори за своето поколение с трета номинация за „Оскар“. Бейл е печелил само една награда на Академията за „Боецът“ на Дейвид О. Ръсел. Този великолепен уелсец е известен с пълната трансформация, на която се подлага стане ли дума за роля. От почти анорексик за „Машинистът“ през дебелак в „Американска схема“, който в началото част от актьорите не могат да познаят, до сексапилен милионер с плочки, както си му е редът, в „Батман: Началото“, Бейл е конвенционален и ярък в образите си. Наградите не значат нищо за него, което е похвално и все пак... той заслужава всяка номинация и статуетка, която може да му се даде.
Още от Chronicle
Ние пък им отделяме достатъчно време тази седмица, за да си припомним добрите моменти през годините, лошите такива, филмите, които сме леко разочаровани, че не са номинирани, онези, които не харесваме, защото има и такива, и топ отличниците, според Академията.
Някои от номинираните актьори тази година правят дебют в списъка на Академията, за други това е поредната номинация, а трети, няма да назоваваме имена, са пословични с отказа на Академията да им даде заслужена награда… Ние пък сме събрали номинираните актьори и интересните факти за тях, които може би не знаете.
В галерията горе.