Колко често ви се е случвало, докато гледате поредната мащабна холивудска продукция, разочаровано да възкликнете „Да бе, да“?! Истината е, че особено зад Океана, киното е една съвсем различна вселена, в която „добрите винаги побеждават“ и вероятно и затова повечето от тях са способни за секунди да разбият системата за сигурност на ЦРУ и Пентагона или пък да открият с лаптоп втора употреба човек на другия край на света. Но някъде измежду всичките небивалици, постепенно се прокрадна страхът, че не всичко, което седмото изкуство представя на екран всъщност е толкова далеч от реалността. Какво имаме предвид?! Вижте сами.
Ти си наблюдаван през цялото време
Ако случайно сте попадали на популярната техно-трилър поредица на Джонатан Нолан – Person of Interest (на горната снимка) в телевизионния ефир, вероятно знаете, че мотото на сериала е You are being Watched, а сюжетът се фокусира върху правителство, което следи всички жители на САЩ чрез камери навсякъде около тях. Забавното е, че при премиерата му, създателите го представиха като „научна фантастика“, за да може само година по-късно небеизвестният Едуард Сноудън, бивш служител на АНС, да потвърди, че действително агенцията за национална сигурност нарушава конституционните права на гражданите, следейки ги без тяхното съгласие. Смеем да твърдим, че скандалът все още не е затихнал, дали обаче това важи и за горепосочената практика?!
Не можеш да се скриеш
Едва ли ще успеем да се досетим за първия филм, в който издирваният заподозрян е откриван чрез сигнала на безжичния му телефон, толкова отдавна подобен похват се използва в киното. Според непотвърдена информация обаче, регистрирането чрез триангулация всъщност е любим метод на правителствените служби в САЩ от дълги години, като се предполага, че за целта се използват малки самолети с инсталирани на борда им клетки, които прелитайки над различни места, прихващат сигнала на безжичните комуникации.
Подслушват те
Извличането на информация чрез подслушване е сред най-често използваните сюжетни линии в киното, но истината е, че това се случва и в реалността, при това говорейки за доказани факти, а не за съмнения. Вероятно помните скандала с таблоида на Рупърт Мърдок – News of The World, при който стана ясно, че медията е подслушвала незаконно 36 известни личности, сред които екс британския премиер Джон Прескът, футболиста Ашли Коул, актьора Джъд Лоу и др. По-късно подобна ситуация се разигра и в България, като в медиите бяха публикувани записи на разговори между водещи политици, записани чрез подслушвателни устройства (можем да си припомним и скандала „Бръмбаргейт“ от 2000 г. с бившия прокурор Никола Филчев). И до момента, дори и частните лица, които се опасяват от подобна практика са хиляди, а за да разберете дали пък някой не подслушва и вас, можете да изпълните следния трик – „набирате *#06# на мобилния си телефон. Появилият се сериен номер (IMEI) трябва да е точно 15 цифри, ако е с повече, явно има какво да криете“…
Снимат те с камерата
Това е похват, най-често използван при реализацията на нискомащабни хорър продукции, но съвсем наскоро се оказа, че всъщност опцията да проникнат в личния ти компютър или смартфона ти и да те заснемат чрез собствената ти уеб камера, е съвсем реална. Достатъчно е само да припомним за скандала The Fappening, при който десетки холивудски знаменитости осъмнаха с голи снимки или секс компромати, които са заснели сами в домашна обстановка. Сред пострадалите бяха имена като актрисата Дженифър Лоурънс, Ким Кардашиян, поп звездата Риана, топмоделът Кейт Ъптън и много др. Най-логичният коментар дойде именно от лагера на Лоурънс, която чрез агента си нарече хакването „шокиращо нарушение на личното ми пространство“. Е, в такъв случай вероятно ще трябва да перифразираме популярната българска поговорка „седем пъти премери, веднъж режи“ на „седем пъти позирай, веднъж снимай“…