Какво да правим, когато батерията на смартфона ни се изтощи и наблизо няма къде да я заредим? Бягайте, разхождайте се или карайте колело, отговарят изобретатели от Чикаго, пише Ingenieur.de.
Te са създали Ampy – батерия, която превръща кинетичната енергия в електрическа. “Всичко започна с едно разочарование, познато на всички – смартфон с изтощена батерия в най-неподходящия момент”, обясняват разработчиците на Ampy.
Алекс Смит, Майк Гейър и Тежас Шастри са решили да превърнат в зарядна станция самия собственик на мобилно устройство. Батерията спокойно се събира във джоба на връхната ни дреха и се зарежда от движенията ни. “Колкото повече се движим, толкова по-дълъг живот на батерията ще имаме”, обещават изобретателите.
Те посочват, че 10 000 крачки осигуряват енергия за три часа нормална работа на смартфон, 24 часа за “умен” часовник и 72 часа за фитнес гривна. Същото количество енергия се генерира с един час каране на велосипед или 30 минути бягане. Във вътрешността на зарядното устройство до батерията и проводниковата платка се намират два специални индуктора, разработени от създателите на Ampy. Индукторите превръщат кинетичната енергия в електричество.
Изобретателите им обаче не разкриват от какво са направени или как точно функционират. Идеята не нова, но екипът зад Ampy твърди, че неговото устройство е по-компактно и по-леко от съществуващите кинетични зарядни. Още през 2008 година американската компания М2Е представи литиево-йонна батерия, която се зарежда от човешко движение чрез система от магнити и намотки.
Смит, Гейър и Шастри провеждат кампания за събиране на средства в интернет платформата Kickstarter, която приключва на 10 ноември, но отдавна са надхвърлили първоначалната си цел от 100 хиляди долара.
с Агенция „Фокус“