Неясното бъдеще на Косово

| от |

Надеждите към местните избори в Косово бяха големи. Вотът обаче бе помрачен от екстремистки нападения. И докато Белград настоява за повторение на изборите, Прищина ги оценява като „исторически“ и „много успешни“.

kosovo3

„Тази година Косово отбеляза значителен напредък в сравнение с миналите местни избори“, казва в интервю за Дойче веле Улрике Луначек, докладчик на ЕП за Косово. Нейната положителна оценка обаче важи само за протичането на изборите в Централно Косово и в южната част на страната. Изборите в северните косовски общини, населени предимно със сърби, бяха помрачени от ожесточени сблъсъци.

В една избирателна секция в етнически разделения град Косовска Митровица маскирани мъже разрушиха изборните урни и унищожиха бюлетините. Те нападнаха и избирателите, членовете на избирателната комисия, както и представителите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), намиращи се в избирателната секция. Маскираните мъже използваха сълзотворен газ, а властите откриха и едно взривно устройство. Вследствие на това избирателните секции в Северно Косово бяха временно затворени.

Дали изборите в засегнатите общини трябва да бъдат повторени? Това ще бъде решено след проверяването на бюлетините, което ще бъде извършено от Централната избирателна комисия на Косово и международните наблюдатели от ОССЕ. Организацията е съорганизатор на местните избори. Междувременно тя изтегли 60 от своите 200 сътрудници в Северно Косово от съображения за сигурност.

kosovo

Никой не говори за манипулации и измами

Косовските власти предполагат, че нападенията са дело на радикални сръбски групировки от Северно Косово и Сърбия. Предполага се също, че те получават подкрепа от местни престъпни групировки, както и от някои политически партии в Сърбия. От европейската мисия EULEX заявиха, че ще разследват нападенията, както и че държат да вкарат нападателите в затвора.

И в други части на страната изборите не протекоха гладко, макар че проблемите там не могат да се сравняват със сблъсъците в Северно Косово. В някои секции избирателните бюлетини бяха доставени със закъснение. В други райони в списъците фигурираха имената на покойници. На някои места пък местни политици се опитваха да агитират избирателите в близост до изборните секции. Въпреки всичко това днес никой не говори за големи изборни манипулации или пък за измами.

Абстрахирайки се от сблъсъците в северната част на Косово, правителството в Прищина окачестви изборите като „исторически“ и „много успешни“. Премиерът Хашим Тачи заяви, че „за първи път тези избори се организират в цяло Косово и по този начин Сърбия е признала териториалната цялост на Косово“.

Сръбското правителство обаче не споделя тази интрепретация. Белград отново повтори, че никога няма да признае независимостта на Косово. Същевременно Сърбия настоява местните избори да бъдат повторени. „Не виждам друг изход от ситуацията“, каза сръбският правителствен говорител Миливойе Михайлович. Той допълни, че избирателните секции в северната част на Косово са били затворени преждевременно и че там се е стигнало до множество нередности. „Сега ключът е в ръцете на Брюксел“, подчерта той.

kosovo2

Изборите и големите надежди

Местните избори в Косово всъщност трябваше да допринесат за приобщаването на населените предимно със сърби северни общини към общото държавно образувание. Те трябваше да легитимират демократично косовското правителство в Прищина и бяха обявени за важна стъпка по пътя към нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово. Те бяха обявени като тест, от който ще зависи по-нататъшното сближаване на двете страни с ЕС. Въпреки размириците в северната част на страната обаче, Улрике Луначек от ЕП смята, че интеграционният процес на Косово и Сърбия към ЕС трябва да бъде продължен.

Бившата сръбска провинция Косово обяви независимост след кървава война през 2008 година. Днес независимо Косово е признато от 105 държави по света. 23 от 28-те членове на ЕС също признаха независимостта на най-младата европейска държава. Мадрид и Атина все още не са го сторили, тъй като се страхуват от сепаратистите в собствените си страни. Москва, традиционният съюзник на Сърбия, също не признава независимостта на Косово.

 
 
Коментарите са изключени за Неясното бъдеще на Косово