Проследяването на Гергана Паси от репортери под прикритие на предаването „Папараци“ нарушава две от правилата на Етичния кодекс на българските медии.Това е решението на Комисията за журналистическа етика, която е сезирана от СЕМ въввръзка с казуса „Паси“.
Комисията смята, че е нарушена т. 2.1.2 от Етичния кодекс, която допуска скрито заснемане само ако няма друг начин да се осигури изключително важна за обществения интерес информация.
„Наличието на паркиран автомобил пред дома, който изчаква и проследява съпрузите с цел заснемане на видеоматериал за целите на предаването несъмнено е намеса в личния живот, особено когато в семейството има и деца, създава у членовете на семейството напрежение, тревожност и дискомфорт“, пише в решението.
Етичната комисия смята още, че има нарушение и при т. 2.3.1. поради излъчването на видеоматериали, реализирани чрез необоснована и непропроционална намеса – проследвяване с автомобил и скрито заснемане при отсъствие на обществен интерес, вкл. „предаването не допринася за значими на обществото дебати“.
Комисията за журналистическа етика с решение по казуса "Папараци" От доклада на Комисията става ясно, че личната ни не…
Posted by Gergana Passy on Wednesday, August 12, 2015
През юни Гергана Паси сигнализира СДВР, че в продължение на един месец тя и семейството й са обект на незаконно следене от неизвестни лица. В същия период беше лансирана и номинацията на Соломон Паси за евентуален общ кандидат на Реформаторския блок за кмет на София по покана на Меглена Кунева – опция, от която самият Паси се отказа впоследствие.
Оказа се, че наблюдението се извършва от екип на „Папараци“, които въпреки публично изразеното недоволство на семейство Паси са излъчили записите в предаването.
„Снимки и видеоматериали, за които са използвани специални технически средства и/или методи, представляващи съществена намеса в личния живот, не следва да се публикуват или излъчват, ако липсва обоснован обществен интерес по смисъла на т. 5 от Етичния кодекс на българските медии, особено при изрично несъгласие на лицето.
При преценката изрично трябва да се взема предвид физическото и психическото здраве на децата, които могат да бъдат евентуално засегнати“, казват от Комисията по журналистическа етика.
СЕМ също се занимава с проверка на казуса, като е констатирал „проблематичност от гледна точка на защитата на личната неприкосновеност на гражданите„, става ясно от решението. Въпреки това според СЕМ наблюдението „не констатира категорично изразено нарушение на Закона за радио и телевизия„.