Канадският художник на комикси и аниматор Guy Delisle е един от малкото, които не само законно са влезли в Северна Корея, но и прекарал няколко седмици там. След което направил комкс- гид.
В Хърватия излезе превод на книгата „Пхенян: пътуване в Северна Корея“, черно-бял комикс от 176 страници. Книгата е родена в резултат на посещението на автора в Северна Корея, канадецът от Квебек Guy Delisle, който работи във френска компания за анимационни филми, което му позволило да получи разрешително за работа и разрешение за пребиваване в продължение на два месеца.
Въоръжен с „1984“ на Оруел, цигари Житан и коняк за подарък, той имал в себе си контрабанден транзистор, който се оказало, че не може да използва, защото и радиовълните са под контрола на властта. Веднага след пристигането според протокола, е отведен пред 22- метровия бронзов паметник на големите лидери, а там всеки чужденец придружен от преводач и агент преминава процедура, която прилича на едва доловимо предупреждение.
Движението в града е радикално ограничено, а разрешените места са само тези, които властта е решила, че може да бъдат видени от чуждестранните туристи. Например Музея на империалистическите престъпления, Двореца на децата (някакъв вид училище за надарени деца) или Музея на международното приятелство, който съдържа подаръци за Лидер от цял свят. Междувременно се яде в зловещо празни ресторанти, седите в хотелската стая и общувате с чужденци, които са настанени на някакъв изкуствен остров, който се състои от комплекс хотели.
Той нито веднъж не срещнал човек с увреждания или възрастни хора, а неговият водач го уверявал, че хора с увреждания изобщо не съществуват в неговата страна.
Комиксът разказва точно тази паралелна реалност на една от най-недостъпните страни на света, в която можете да живеете с години и да не видите нищо.
Това е комикс-пътепис, малко хумористичен, малко потресаващ, в който всеки бил в Северна Корея си задава въпроса: вярват ли тези хора в това, което им се сервира, като истина?
Това е едно общество, в което Големият брат еднакво строго наблюдава всяко движение на своите поданици. Дали всеки от нас е сигурен, че знае това, което Севернокорейците твърдят, че не знаят.