Китайският журналист Сиа Сиа отива на летището в Пекин, за да хване полето до Хонконг и…изчезва. Предполага се, че може да е станал поредната жертва на разразстващата се репресия на Комунистическа партия, на която са подложени всички несъгласни с нейния режим.
35-годишният журналист е политически активен потребител в социалната мрежа Twitter с над 84 000 последователи. За последно е говорил със съпругата си около 8 вечерта във вторник, съобщава хонконгския демократичен вестник Apple Daily. Той й казал, че е на летището в Пекин и се подготвя за полета. Самолетът каца в 11:30 вечерта в Хонконг, но без Сиа. Той пропуска и уговорен обяд на следващия ден.
Според доклади на активистки групи и медии в Хонконг, изчезването на журналиста е свързано с писмо с призив за оставката на китайския президент Си Дзинпин по-рано този месец, публикувано в Wujie News. В него Дзинпин е обвинен в застрашаването на бъдещето на комунистическата партия от формиране на култ към собствената си личност. Сиа е приятел с изпълнителния директор на Wujie News Оуянг Хонглианг.
Според друг приближен на журналиста – активистът Жу Фенгзу, Сиа е споделил с приятели подозренията си, че е следен и нещо може да му се случи. „Си Дзинпин е параноик. Би отстранил всеки от пътя си“, казва Фенгзу.
В Twitter пост, публикуван 3 дни преди изчезването му, Сиа Сиа изразява загриженост за влошаващата се политическа обстановка в Китай, която потиска учени, артисти и активисти. „Литературата трябва да се намесва в политиката, докато политиката не спре да се намесва в литературата. Изкуството трябва да се намесва в политиката, докато политиката не спре да се намесва в изкуството. Журналистиката трябва да се намесва в политиката, докато политиката спре да се намесва в журналистиката“, пише той.
Случаи с изчезването на лица, които отправят критики към политическия елит, не са рядкост в Китай. В края на миналата година мистериозно изчезнаха петима книжари в Хонконг. Те са издавали книги, в които се оправя критика към лидери от Китайската комунистическата партия.