Камерън иска да гони безработни мигранти

| от |

Британският премиер Камерън иска да ограничи притока на мигранти от ЕС – и най-вече на българи и румънци. Сегашното законодателство на общността не му дава подобни права, но той е твърдо решен да ги прокара, пише Дойче веле.

Когато британските консерватори спечелиха изборите във Великобритания с мнозинство, което им даде право да управляват сами, на някои от техните европейски приятели навярно им стана ясно накъде ще задуха ватърът. Торите са известни с критичното си отношение към ЕС, а през 2017 г. подготвят дори референдум за излизането на Великобритания от ЕС.

Новият стар министър-председател Дейвид Камерън обеща още преди изборите, че ще се бори да издейства повече права за Великобритания в рамките на общността. Има и един централен въпрос, с който той е лично ангажиран: как да ограничи миграцията на граждани от ЕС към Великобритания – или казано по-ясно: главно на българи и румънци.

„Не само аз смятам, че е правилно да намалим стимулите за хора, които се готвят да идват при нас“, заяви Камерън във вчерашната (21.5.2015) си реч в Лондон. Със сигурност британският премиер не е избрал случайно момента за своето изявление – веднага след това той замина за Европейската среща на върха в Рига, посветена на източното партньорство. Очевидно той е искал да покаже на колегите си от ЕС, колко е важна за него тази тема. Само часове преди речта в Лондон бяха обявени последните данни за броя на имигрантите. От тях става ясно защо британците са толкова чувствителни към темата за пришълците. Статистиката показва, че през 2014 година броят на преселниците от чужбина е достигнал 318 хил. души. В началото на първия си мандат като премиер Дейвид Камерън бе обещал броят на пришълците да падне под 100 хил. души – но не успя да го изпълни.

Лондон иска по-малко права за пришълците

Притокът на европейски граждани, които се възползват от предимствата на британските социални системи, ще бъде една от централните теми в очертаващите се пазарлъци между Лондон и ЕС за оставането на Великобритания в общността. „Промените в системата на социалните помощи, с които да бъде ограничавана имиграцията, са задължителна тема в преговорите“, заяви Камерън в прав текст. Премиерът обаче не е против правото на свободно придвижване: „Свободата на придвижване (в рамките на ЕС) е замислена като свобода, даваща на хората право да си търсят работа на друго място. Затова аз подкрепям принципа за свободно придвижване“, увери той.

Камерън има много точна представа за мерките, които иска да прокара. Една от тях предвижда задължението преселниците да са живели поне 4 години във Великобритания, преди да получат правото да кандидатстват за социални помощи. Освен това Камерън смята да връща обратно онези чужденци от ЕС, които не са успели в рамките на 6 месеца да си намерят работа.

„Съмнително е, доколко тези предложения са съвместими с европейското право. Освен това те биха дискриминирали граждани от другите държави на ЕС“, каза Николай фон Ондарца, експерт за Великобритания в берлинската Фондация „Наука и политика“.

Въпросът за социалните облаги за имигранти от общността е сложна материя, с която се борят и в други страни-членки на ЕС. През ноември м.г. Европейският съд в Люксембург реши, че Германия не е длъжна да плаща социални помощи на безработна румънка, която от 4 години живее в страната без да е правила постъпки за работа. С други думи: гражданите на ЕС имат право да работят навсякъде в общността, но не и да стоят безработни.

„Повечето искат Великобритния да остане в ЕС, но не на всяка цена“

Второто предложение на Камерън – да бъдат връщани преселниците, които за 6 месеца не са успели да си намерят работа – също е много проблематично. Според актуалното европейско право, всеки гражданин на ЕС теоретично би могъл още на следващия ден сред изгонването му да се завърне обратно на Острова.

Нали в ЕС действа принципът за свободно придвижване. Той дава право на европейските граждани да пътуват свободно в рамките на общността, за което не се нуждаят от виза. Затова британският премиер ще трябва да се пребори за законодателни промени, ако иска да прокара подобна поправка. Очаква се, че още през юни Камерън ще представи на колегите си от ЕС условията на Лондон, за да остане страната в общността.

„Повечето страни от ЕС, включително Германия, искат да задържат Великобритания в ЕС, но не на всяка цена“, казва Ондарца. Експертът припомня, че за промени по такива важни въпроси като свободното придвижване е необходимо огромно мнозинство, а поправките в европейските договори изискват дори одобрението на всичките 28 страни-членки. Затова той не смята подобно нещо за реалистично: „Не мога да си представя, че другите страни-членки просто ще подкрепят плановете на Камерън“, казва той. Ако все пак се стигне до излизането на Великобритания от ЕС, това ще бъде тежък удар и за двете страни: „Ще има само губещи“, допълва експертът на Фондация „Наука и политика“.

 
 
Коментарите са изключени за Камерън иска да гони безработни мигранти