Как новото поколение променя пътуването

| от |

През 2012, когато бях на 24 реших да напусна дома си и да обикалям по света, пише Аманда Макадо за theatlantic.com.


1

За малко повече от година минах през Южна Америка, Южна Азия, Западна Европа и западната част на САЩ. Изминах пътя на инките, карах ски на Алпите, минах на автостоп през Патагония и преминах мъчително през Хималаите. Работих в хостели, отседнах в будистки манастир и се грижех за градината на една англичанка, като в замяна получавах храна и легло. Научих много неща по време на пътешествията ми, но най-учудващото бе колко много хора на моята възраст пътуваха точно като мен.

Бостънската консултантска група в САЩ съобщава, че поколението на възраст между 16 и 34 години е с 23% по-заинтересовано да пътува от по-възрастните. Над 20 процента от 200-те милиона пътуващи на международно равнище са млади хора. Точно те докарват повече от 180 милиарда долара годишно на туристическата индустрия, с 30 процента повече от 2007г. Според ООН това се дължи на повишаването на доходите в развиващите се пазари и ангажимент на младите да “продължат да пътуват въпреки икономическата несигурност”.

Но нещата не спират дотук. Младите предефинират понятието за международно пътуване, като странят от традиционните почивки за сметка на по-продължителни смислени преживявания. Международната младежка студентска и образователна конфедерация наскоро провежда проучване на над 34 000 човека от 137 страни и установява, че младите не са заинтересовани в “традиционна морска, слънчева почивка” и прекарват по-малко време в големите градове, като предпочитат да изследват по-отдалечени дестинации.

Времената, в които живеем ни позволяват да открием тези нови начини на пътуване. Сайтове и инструменти като Airbnb, Couchsurfing, Skyscanner и Lonely Planet предоставят услуги за път и спане за минимално заплащане. 15-месечното ми пътуване излезе малко над 16 000 $, като много хора успяват с двойно по-малко.

Една от причините толкова много млади хора да искат да пътуват сега, а не по-късно е несигурното бъдеще. Икономическата криза се усеща най-силно именно при нас. Защо да чакаме, при положение че нищо не е сигурно? Липсата на надеждни дългосрочни възможнсти за заетост ни кара да си вземем почивка и да преоценим живота си. Безработицата е най-висока именно в това поколение.

“В момента в корпоративният свят хората прекарват целият си живот, работейки нещо, което често ненавиждат и сме разочаровани от това”, споделя 26-годишният Джеси Голдщайн, който наскоро завършва 5-месечното си пътешествие в Щатите. След като завършва магистър по устойчиво развитие той решава да попътува и да премисли живота си. “Ако цял живот ще се занимавам с това, трябва наистина да ми харесва”.

Изследванията показват, че младите търсят баланс между личният и професионалният им живот и бързо напускат работните си места, ако не ги задоволяват. Пътуването им създава време, в което да подредят приоритетите си. Ясно е, че да мързелуваш докато си в 20-те си е безотговорно, но също смятаме, че да работиш грешното нещо вреди. Ако можем да си позволим почивка, защо да не отидем на нея?

Почивката често се оказва полезна – 22% от хората научават нов език по време на пътуванията си, 15% искат да получат повече опит в областта си и 15% от пътуващите искат да учат.

2

Елизабет Харпър открива призванието си в живота именно благодарние на пътуването – докато отсяда в различни хостели тя чете различни книги, докато не попада на такива, в които са описани жестокостите, случили се в тези страни. Така тя решава да завърши магистърска степен по международно право и оттогава работи в дивизията по човешки права в ООН.

За мен и за много други хора от моето поколение това е възможността, която търсим – да има начин да си починеш и да се докоснеш до света по начин, невъзможен досега.

 
 
Коментарите са изключени за Как новото поколение променя пътуването