„Къде е Ани“ и други въпроси на протеста на журналистите

| от chronicle.bg |

Журналисти се събраха на протест пред Министерски съвет в защита на правото тяхната професия да се упражнява професионално. Инициативата е организирана от Асоциацията на европейските журналисти след поведението на депутата от ГЕРБ Антон Тодоров и вицепремиера Валери Симеонов в сутрешния блок на Нова телевизия

„В един ден и законодателната, и изпълнителната власт атакуваха нещо, което е фундаментално за демокрацията -правото на въпрос. Ние трябва да можем да задаваме критични въпроси“ – каза Ирина Недева от БНР, председател на Асоциацията на европейските журналисти.“Не са политиците тези, които да казват дали може да се задават въпросите“ – добави тя.

На протеста има журналисти от много национални медии. Там са Силвия Великова от БНР, Миролюба Бенатова и Генка Шекерова от Нова, Росен Цветков от bTV, Къдринка Къдринова, преподаватели от Факултета по журналистика и други.

Виктор Николаев, който стана неволна причина за протеста, поздрави всички събрали се от ефира на Nova и се обяви за солидарност към всички журналисти, жертви на заплахи и агресия.

22429368_10155821520073259_996661034_o

Те се обявиха за връщане на основните стандарти в професията и зачитане на правата на журналистите.„По-добре празни столове, отколкото празни въпроси“ – е друг от слоганите на събитието. Символ на протеста се превърнаха празните столове, тъй като депутатът от ГЕРБ Антони Тодоров загатна, че столът на Виктор Николаев може да се опразни като на колежката му Ани Цолова.

„Не ни е страх, че столовете ни ще останат празни и няма да се поддадем на натиска да задаваме празни, удобни въпроси“ – казват протестиращите журналисти.Те не приемат и ултиматума, който Валери Симеонов отправи през уикенда с искане за извинение.

2312

„В случая това се прави от най-високата инстанция, представляваща изпълнителната власт. Изпратеното по този начин не може да бъде приемано за лично мнение на Валери Симеонов, а е официална позиция на държавата, която открито застава срещу най-големите медии в страната. Подобен акт е без прецедент в българската история. В нито един период правителството не си е позволявало да дава ултиматуми на медиите в България“ – се казва в позицията на Асоциацията на европейските журналисти.

 
 
Коментарите са изключени за „Къде е Ани“ и други въпроси на протеста на журналистите