Историята на сопола

| от |

Студ, настинка, грип, кашлица, болки в гърдите… и всичко това, придружено от постоянното подсмърчане. Досаднията течащ нос ни накара да се замислим как и от къде, по дяволите, се появяват сополите?

На научен език, носният секрет е слуз отделяща се в носа. Това го знаем.

800px-PopelНо първо – как се появява?

Цялото това нещо, събрано в думата сопол (иначе му казват и носно изтечение), се отделя от жлезите на лигавицата на носа и служи за предпазване от попадането на прашинки в белите дробове. При простуда, алергия или настиване, носът отделя изтечения в по-големи количества. Но в същото време пък и лигавицата на носната кухина се възпалява, за да се получи познатото ни запушване на носа.

Добре, но от какво се състои?

Носното изтечение се състои от: вода, сол, муцин и епителни клетки. При увеличено възпроизводство на носни изтечения, е необходимо те да бъдат изчиствани чрез издухване на носа. Понякога е необходимо да се използват медикаменти за изчистването на носните изтечения.

Добре де, има ли нещо страшно, ако ви тече носът?

Да, важно е да знаете, че при обилно възпроизводство на носни изтечения, част от секрета започва да се стича по задната стена на носоглътката. Има и микроорганизми, причинители на инфекции на горни дихателни пътища и/или колонизатори. Ако това не ви е уплашило още, имената им със сигурност ще ви:

Потенциални патогени, колонизиращи носната лигавица и обект на изследването на носен секрет
1.S.pyogenes
2.бета-хемолитични streptococci gr.C,G
3.S.pneumoniae
4.M.catarrhalis
5.S.aureus
6.N.meningitides
7.Enterobacteriaceae

Остър синузит
1.S.pneumoniae
2. M.catarrhalis
3.H.influenzas
4.S.pyogenes
5.S.aureus- рядко
6.Enterobacteriaceae- при вътреболнични случаи

Хроничен синузит
1.Анаероби
2.Причинители на остър синузит

Както се казва – за един прост въпрос стои не чак толкова прост отговор. Ако историята ви е интересна, можете да продължите да я изследвате сами и да споделите откритията си с коментар по-долу.

 
 
Коментарите са изключени за Историята на сопола