Херман Ван Ромпой: „Без мир никой не може да бъде щастлив”

| от |

От Аахен Юлия Кошаревска

10354831_10152454694449699_3104113513966217069_n

Херман Ван Ромпой получи наградата „Карл Велики” в Аахен. Наградата се връчва ежегодно на хора, които с работата си обединяват Европа. Председателят на Европейския съвет произнесе отделните части от речта си на английски или на немски, за да покаже уважението си към домакините от немския град и към гостите на церемонията от целия свят.

“Без мир никой не може да бъде щастлив или да намери дома си,” каза той в словото си.

10362728_10152456634064699_1048610684_n

Ромпой беше избрал да бъде поздравен от премиерите на три държави, които още не се членки на Европейския съюз – Молдова, Грузия и Украйна. Именно присъствието на премиера на Украйна – Арсений Яценюк, доведе до протести на площада в Аахен. Протестиращите се бяха разделили на две групи и заемаха двете части на площада – едните смятаха, че Яценюк не трябва да е добре дошъл в града им, а другите се надяваха той да излезе сред тях, за да го поздравят за работата, която върши.

И в двете групи протестиращи имаше както руснаци и украинци, така и немци. „Трябва да съм тук – Украйна в момента е в голяма опастност, не искаме война. Нашият враг е врагът на Украйна”, коментира беларусец от про-украинската страна на протеста. „Искам да кажа на хората в тази сграда, че трябва да поткрепят повече Украйна.”

„Не искаме война или руска пропаганда в родината ни. Хората от другата страна на протеста четат само руски вестници и гледат руска телевизия,” пък каза украинка от същата страна на протеста на фона на викове „Путин – терорист”, малко преди протестиращите да запеят украинския химн.

От другата страна на протеста хората не се различаваха много. Наистина народните носии и песните бяха заменени с намръщени физиономии, а полицията беше направила плътна верига пред тях, но сами по себе си те бяха същите рускоговорящи емигранти, дошли да търсят по-добър живот в Германия.

На въпроса защо са тук и те отговориха „Заради войната.” „Ние сме във възторг от действията на Путин. Искаме да попитаме хората в тази сграда защо не са поканили и него,” казват две рускини, живеещи от 23 години в Германия.

Попитани как се информират за случващото в Украйна, обясняват, че гледат както украинска, така и руска телевизия. Разочаровани са, че виждат едни и същи кадри по много от телевизиите и че всичко изглежда като „по диктовка”.