Гръцка криза: Презареждане

| от Chronicle.bg |

„Атина търпеливо ще изчака, докато кредиторите станат реалисти“, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, ден след като преговорите през почивните дни породиха опасения, че няма да има споразумение и Гърция ще напусне еврозоната.

„Ние ще чакаме търпеливо, докато институциите станат все по-реалистични“, заяви Ципрас, цитиран от АФП.

Според него „политическият опортюнизъм“ е ръководел кредиторите в желанието им Атина да направи съкращения на пенсиите.

Преговорите в Брюксел между Гърция и международните кредитори в почивните дни приключиха без споразумение. Това стана поради сериозните различия, съобщи говорител на Европейската комисия.

Според него „гръцките предложения остават непълни“, но председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер остава убеден, че може да бъде намерено решение до края на месеца, когато Гърция трябва да върне кредит на Международния валутен фонд – задължение, което е възможно тя да не успее да изпълни.

Властите в Атина определиха исканията на кредиторите от ЕС и МВФ „като ирационални“.

В същото време гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви в интервю за германския вестник „Билд“, че излизането на Гърция от еврозоната е изключено, защото това не е в интерес на страната.

„Аз изключвам излизането ни от съюза“, заяви министърът, цитиран от Ройтерс. По думите му „подобен ход не е разумен“.

Варуфакис изрази увереност, че може да бъде постигнато споразумение с кредиторите.

„Гърция е в състояние да изплати дълговете си, само ако те бъдат преструктурирани“, заяви министърът, като подчерта, че страната не се нуждае от допълнителни средства.

„Страните от еврозоната вече са ни дали много пари“, допълни Варуфакис, като отбеляза, че споразумение може да има за една нощ.

Излизането на Гърция от еврозоната е изпълнено с непредвидими последици за световната икономика, смята председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.

Той обясни, че проведените в събота и неделя разговори на техническо ниво в Брюксел не са прекъснати, а временно преустановени. „Виждам проблясък, но имаме трудна работа“, каза ръководителят на ЕП.

Той също така изрази увереност, че тази седмица страните от процеса на преговорите ще бъдат в състояние да преодолеят всички трудности.

Позовавайки се на възможно излизане от еврозоната в Атина, Шулц отбеляза, че пряко за Германия това не е опасно. Въпреки това за германските партньори от Групата на седемте, като Италия и Франция, това може да доведе до негативни последици. Той подчерта, че „се прави всичко възможно за оставането на Гърция в еврозоната“.

Френският президент Франсоа Оланд призова за бързо рестартиране на преговорите, за да се спаси Гърция от финансова катастрофа. Оланд поиска бързо подновяване на разговорите с Атина, след като преговорите в Брюксел се провалиха в края на миналата седмица.

„Сега имаме изключително кратки срокове. Навлизаме в доста бурен период, ако не бъде постигнато съгласие. Това предупреждение е за Гърция. Страната не трябва да чака, а да поднови дискусиите с институциите“, заяви Оланд, цитиран от АФП.

Той призова да не се губи време: „Нека рестартират преговорите възможно най-бързо“.

 
 
Коментарите са изключени за Гръцка криза: Презареждане