Google експериментира с изкуствена човешка кожа

| от |

Технологичният гигант Google провежда опити с изкуствена човешка кожа в търсене на възможност за поставяне на ранна диагноза на рак, пише Ingenieur.de. Компанията разработва гривна, която може да разпознае злокачествени клетки, когато носещият я изпие хапче, съдържащо наночастици.
Изследователите от научния отдел Google X работят на тази концепция от три години. След като попаднат в кръвта, наночастиците се свързват с раковите клетки, а магнитната гривна на ръката ги привлича. “Наночастиците циркулират в цялото тяло и търсят тези клетки. Ние ги събираме с помощта на магнит и ги питаме какво са видели”, обяснява Андрю Конрад, ръководител на отдела за разработки в областта на биологията на Google.
При ранното разпознаване на злокачествените клетки важна роля ще играе и светлината. По думите на Конрад свързаните с раковите клетки наночастици ще започнат да излъчват светлина. За да може гривната или друго устройство извън тялото да засече тази светлина, трябва да се знае повече за светопроводимостта на човешката кожа. За целта учените на Google са създали реалистични модели на човешка ръка. Те са облечени отчасти с кожа от донори и отчасти с изкуствена кожа и, по думите на Конрад, проявяват същите свойства като истинските ръце по отношение на автофлуоресценцията и биохимията. Изследвайки изкуствените ръце, учените искат разберат как да направят светенето на наночастиците забележимо. Това е сложно, тъй като различните видове и цветове кожа имат различни свойства.
Проучването е все още в ранна фаза на развитие, но Конрад се надява, че екипът ще постигне пробив в следващите няколко години. “Отбелязваме напредък, но пътуването е дълго и трудно”, казва той. Залогът обаче е голям, тъй като лекарите са единодушни, че колкото по-рано бъдат открити раковите заболявания, толкова по-голям е шансът за успешно лечение. / Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Google експериментира с изкуствена човешка кожа