ГЕРБ оттегли предложението главният прокурор да разваля сделки до 48 часа

| от |

Изненадващо председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов поиска оттегляне на законопроекта за промени в НПК, предвиждащ в изключителни случаи главният прокурор и определен от него заместник да може да спре финансова операция или сделка с имущество до 48 часа. Самият Цветанов е един от вносителите на идеята.

Оттеглянето на промените той аргументира с факта, че направените промени в Гражданско-процесуалния кодекс са достатъчни.

НС прие на първо четене промените, даващи повече правомощия на главния прокурор

Народното събрание одобри на първо четене промените в Гражданския-процесуален кодекс/ГПК/, които дават възможност прокурорът да може да започне производства по граждански дела и да участва в тях в предвидените от закона случаи.

С гласуваните промени се цели да се приемат адекватни мерки за защита на държавния и обществения интерес и да се даде възможност на прокурора да предявява искове и да бъде страна в гражданското съдопроизводство за защита на интересите на държавата, общините или на гражданите, ползващи се от особена закрила на закона. Промените в ГПК, внесени от ГЕРБ, Патриотичния фронт, БДЦ и ДПС бяха подкрепени от БСП – Лява България, от АБВ и отчасти от „Атака“. Те се обявиха около становището, че с промените се възстановяват правомощия на прокуратурата.

От Реформаторския блок остро възразиха на промените в ГПК и попитаха как те ще помогнат да се върнат източените пари от КТБ и прокуратурата да се намеси и да призове определени лица. Реформаторите поискаха да бъде изслушан главният прокурор. От трибуната на Народното събрание съпредседателят Радан Кънев посочи основните проблеми в промените в ГПК:

Абсолютно недопустимо е подобно пожарно законодателство да влиза в ГПК или в НПК, защото засяга неограничен брой казуси с непредвидими последици. Първо, прокуратурата далеч, далеч няма грам капацитета да се включва във всички граждански дела, в които абстрактно е засегнат някакъв публичен интерес. Тук ще са необходими драстични нови назначения, изключително голямо увеличение на разходите и съответно много рязко сваляне на без друго плачевното ниво на българската прокуратура с тия нови назначения.

Четин Казак от ДПС, обаче даде други аргументи:.

Специално този законопроект не е толкова тясно свързан с конкретният казус КТБ, а е принципен в подхода си да се възстанови едно отнето правомощие на прокуратурата. Цялостната история на България от 1997-ма година насам, когато след отнемането на това правомощие ние се нагледахме на стотици и на хиляди примери, в които държавният интерес по всеобщо мнение на обществото не беше защитен – и в процеса на приватизация, и в други случаи.

Антикорупционната стратегия: Парична награда при сигнал за корупция

Гражданите, подали сигнали за корупция, ще получават парични награди, ако тяхната информация доведе до осъдителни присъди. Това предвижда Стратегията за създаване на нов антикорупционен орган. Той ще обединява основните звена за борба с корупцията в България.

Новата институция ще проверява имотното състояние и конфликта на интереси на хората от властта.

Антикорупционната стратегия беше представена на специална пресконференция в Министерския съвет от вицепремиера Меглена Кунева и правосъдния министър Христо Иванов.

 
 
Коментарите са изключени за ГЕРБ оттегли предложението главният прокурор да разваля сделки до 48 часа