Според плана на Европейската комисия Франция ще приеме 24 хиляди бежанци. Това заяви френският държавен глава Франсоа Оланд, цитиран от „Франс прес“ и БТА.
Междувременно ЕК ще предложи на Германия да приеме 31 хиляди бежанци от Италия, Гърция и Унгария, съобщи източник от ЕС.
Френският президент Франсоа Оланд съобщи, че според плана на Европейската комисия (ЕК) Франция ще приеме 24 хиляди бежанци през следващите две години. Освен това Париж ще е домакин на международна конференция за бежанската криза.
„Това е криза, много дълбока и драматична. Но можем да я овладеем и ще го направим. Франция започва разузнавателни полети над Сирия и обмисля да се включи във въздушните удари срещу джихадистите от Ислямска държава“, обяви Оланд.
Германският вицеканцлер и министър на икономиката Зигмар Габриел призова Европейската комисия бързо да изработи обща бежанска политика, защото всички държави по пътя на мигрантите вече се „задъхват“ от потока от хора.
Да, ще се справим да прием 800 хиляди бежанци тази година, да ги подслоним и интегрираме, но мисля, че за всички е ясно, че това не може да се повтаря всяка година. Трябва ни различна европейска политика за бежанците.
Габриел подчерта, че Европейският съюз (ЕС) трябва да направи повече за решаване на конфликтите в страните, от които идват мигрантите.
Германският канцлер Ангела Меркел изрази задоволство от решението на управляващата коалиция да отпусне 6 милиарда евро за приемането на бежанците в Германия:
За първи път изработихме една обща концепция за предизвикателството, пред което сме изправени – свързано с пристигането на бежанците и хората, търсещи убежище от война и преследване. Това е нашият отговор.
3 милиарда евро ще бъдат включени в бюджета за 2016 г. и още 3 милиарда евро ще бъдат предоставени на провинциите и местните власти, съобщи коалицията. Меркел благодари също на доброволците, които са помогнали и приютили безпрецедентния приток от 20 хиляди мигранти през уикенда. По думите ѝ, новодошлите ще променят страната, но промяната ще е положителна.
Франция е започнала подготовка за извършването на въздушни удари срещу цели на „Ислямска държава“ в Сирия, каза президентът Франсоа Оланд.
Той съобщи, че страната ще извършва разузнавателни полети над Сирия, за да се подготви за нанасяне на въздушни удари срещу обекти на „Ислямска държава“.
На извънредна пресконференция френският държавен глава говори и за мигрантската криза в Европа: „За всички тези, които вече са пристигнали и са подали молба за убежище – и само за тях – ще действа механизмът за репатриране. Ще бъдат създадени контролни центрове, за да се намира разликата между тези, които идват с друга цел и ние няма как да ги приемем. Ще се извършва идентификация на бежанците за правото им на убежище и за експулсиране на останалите. Ние имаме възможността да правим разликата, т.е. да не даваме право на тези, които не могат да претендират за това“, каза още Оланд.
„Французите са велик народ и винаги в историята са намирали способности да посрещнат мъчениците, преследваните, прогонените“, заяви френският държавен глава.
Водачката на френската крайна десница Марин льо Пен обвини Германия, че се опитва да понижи заплатите и да си осигури „роби“, като приема хиляди мигранти и бежанци, предаде Ройтерс.
„Германия вероятно мисли, че населението й измира и сигурно се опитва да понижи заплатите и да продължи да набира роби чрез масова имиграция“, заяви Льо Пен пред свои поддръжници в южния френски град Марсилия, който е ключова дестинация за мигрантите от Северна Африка.
Според проучвания на общественото мнение Льо Пен, известна със силните си изказвания срещу имиграцията, може да успее да стигне до балотаж на президентските избори през 2017 година, който обаче вероятно ще загуби.
Имиграцията е проблем, който все повече тревожи френското общество. Според друго допитване французите са против смекчаване на правилата за предоставяне на бежански статут, включително за сирийци, бягащи от гражданската война.
За разлика от Льо Пен френският президент Франсоа Оланд подкрепи германския канцлер Ангела Меркел. Двамата изпратиха общо писмо до европейските лидери с настояване да бъде създаден механизъм за преразпределяне на бежанци във всички страни от Европейския съюз, припомня БТА.
Европейската комисия обсъжда предложение, което ще даде възможност на някои страни от Европейския съюз да платят пари, за да не участват в квотната система за прием на бежанци, пише в. „Файненшъл таймс“.
Представители на ЕК подчертават, че планът ще позволи на тези страни само временно да не вземат участие в разширения квотен режим за разпределението на 160 000 мигранти, който Жан-Клод Юнкер ще представи в сряда. Правителствата трябва освен това да изтъкнат обективни причини защо не искат да се включат. Такъв пример е желанието на Полша да приеме голям брой бежанци от Украйна, ако конфликтът там се утежни, допълва британският вестник.
Хуманитарните агенции на ООН са на ръба на банкрута и нямат възможността да задоволят основните нужди на милиони хора заради мащабите на бежанската криза в Близкия изток, Африка и Европа, съобщи в. „Гардиън“, като цитира върховния комисар на ООН за бежанците (ВКБООН) Антонио Гутериш. Влошаващите се условия в Ливан и Йордания, особено липсата на храна и здравни услуги, са станали непоносими за много от четирите милиона души, избягали от Сирия, което довежда до нови вълни от бежанци към Европа. Според Гутериш през 2010 г. ежедневно са били разселвани 11 000 души от конфликти, докато миналата година броят им е бил 42 000. Бюджетът на неговата агенция, който през тази година е с около 10 процента по-малък в сравнение с предходната, не може да смогне на драстично нарастващите нужди. По-голямата част от хуманитарната дейност на ООН е финансирана изцяло от доброволни дарения от правителства и частни дарители, а агенции като ВКБООН и УНИЦЕФ не получават нито стотинка от бюджета на ООН, пише „Гардиън“.
„Бежанци бяха посрещнати в Германия като герои от войната“, е водещо заглавие в днешния брой на в. „Дейли телеграф“. За тези, които са рискували живота си да избягат от жестокостите на войната на борда на разнебитен плавателен съд или в ремаркето на камион на трафиканти, това навярно е удивителна гледка. Стотици германци по железопътните гари вчера посрещнаха пристигащите в градовете им бежанци, сякаш са техни приятели, които не са виждали отдавна или завръщащи се от война герои. Около 10 000 бежанци се очакваше да пристигнат вчера в Германия с влакове от Унгария и Австрия. Те бяха посрещнати със спонтанни аплодисменти, песни, сладкиши и играчки на пероните на жп гарите в страната, допълва в. „Дейли телеграф“.
В. „Индипендънт“ предупреждава за опасност от нова бежанска вълна от Сирия. Групировката „Ислямска държава“ е на път да превземе част от ключов автомобилен път, което може да предизвика паника и изселване на няколко милиона души от контролирани от правителството територии. Бойците на радикалната групировка са заели позиции на едва 35 км от магистрала М5 – единственият главен път, свързващ контролираната от правителство територия в района на Дамаск със северната и западната част на страната.
Френските вестници обсъждат в днешните си броеве възможността президентът Франсоа Оланд да нареди въздушни удари срещу „Ислямска държава“ в Сирия. Оланд, който дълго време се противопоставяше на идеята да бомбардира групировката в сирийския й бастион, за да не подпомогне по този начин режима на Башар Асад, може да обяви френско включване в кампанията в Сирия, пише в. „Фигаро“. Масовото изселване на сирийци към Европа, неспособността на коалицията да обърне „Ислямска държава“ в отстъпление и руското военно присъствие на терен са факторите, които променят така внезапно френската позиция, пише в. „Монд“.