Европа и либийците

| от |

Либия затъва все по-дълбоко в хаос. Не е изключено дори страната да се разпадне. ЕС обаче не разполага с инструменти за стабилизиране на страната, нито има визия за бъдещето на своя близък съсед, според анализ на Дойче веле.

Положението със сигурността в Либия е катастрофално. Странатае е разкъсвана от племенни вражди и конфликти. Много от либийските градове са контролирани от въоръжени милиции, а поддръжници на автономни движения са окупирали петролните инсталации. От това страната губи милиарди евро. Временният министър-председател Али Зейдан предупреди за опасността от чуждестранна окупация, ако анархията в страната продължи да расте. „Международната общност няма да толерира никоя страна от Средиземноморието, ако тя е източник на насилие, терор и убийства“, заяви Зейдан.

Истината е, че международната общност до голяма степен е безсилна. Две години след свалянето на диктатора Кадафи ситуацията в страната продължава да се влошава. А проблемите на Либия засягат пряко целия ЕС – бежанци от Африка използват страната като трамплин към Европа през Средиземно море; терористи и екстремисти се придвижват необезпокоявано през отворените граници, а от спрения добив на петрол губи цяла Европа.

1010_libya-pm

Европа няма концепция

Политологът Луис Мартинес от парижкия изследователски институт CERI смята, че ЕС няма много възможности за влияние, тъй като твърде късно е установил контакти с Либия. „Либия не беше сред средиземноморските партньори на Европа“, припомня Мартинес в разговор с Дойче Веле. Междувременно ЕС и страните-членки се опитват да наваксат – от есента на 2011 година само Германия е предоставила 25 милиона евро за стабилизирането на Либия. Берлин отпуска 3,2 милиона евро на неправителствени организации за изграждане на демократичните структури и гражданското общество и предоставя също така хуманитарни помощи. ЕС пък насърчава изграждането на администрацията и демократичните структури с 30 милиона евро.

Според експерта за Либия от университета в Кеймбридж Джейсън Пак всякакъв вид помощ е от значение, но особено важен е въпросът за изграждането на работеща администрация. „Либийците имат пари и ресурси. В някои отрасли разполагат и с квалифицирани кадри, но те не могат да управляват министерствата. Те дори не успяват навреме да изплатят възнагражденията на охраната на петролните инсталации“, казва експертът.

libya-chaos-after-gaddafi

Опасност от разпад на страната?

Според Джейсън Пак ЕС не трябва да подпомага правителството в Триполи, а местните съвети и гражданските организации. Все още не е ясно колко власт ще имат в бъдеще централното правителство, провинциите и регионите в Либия. Източната област Киренайка се стреми към автономия, подобни апетити имат и някои други райони в страната. Луис Мартинес смята, че Либия не може да остане централизирана държава, защото съществуват много различни центробежни сили. „Трябва да помогнем на Либия по мирен път да се раздели с централизираната и авторитарна държава и да поеме пътя към федерация или сбор от няколко държави. В противен случай има опасност от война“, предупреждава политологът.

Джейсън Пак обаче не вижда опасност от разпад на Либия. Според него хората в Киренайка не са сепаратисти, които искат собствена държава. Експертът, който има собствена консултантска фирма в Либия, смята че е необходим съгласуван международен подход. „Всички държави, които навремето се изправиха срещу Кадафи, в това число и мюсюлманските, трябва заедно да се ангажират. Това би бил и ясен сигнал към милициите и всички сили, които изключват мирното решение“, казва Пак.

 
 
Коментарите са изключени за Европа и либийците