Евклидис Цакалотос, който до момента ръководеше гръцкия екип за преговори с кредиторите, е назначен за нов финансов министър на Гърция на мястото на подалия оставка тази сутрин Янис Варуфакис.
Досега той беше заместник външен министър по международните икономически връзки, предава БТА.
Икономистът Евклидис Цакалотос, който е получил образованието си в „Оксфорд“ и се издигна до координатор на преговорите между Атина и кредиторите, е абсолютната противоположност на досегашния финансов министър Янис Варуфакис, пише вестник „Гардиън“.
На живо той е приветлив и въздържан професионалист, олицетворение на образователните институции, в които се е намирал през последните 30 години.
Цакалотос е роден в Холандия и израснал във Великобритания – син в известна гръцка фамилия, която го изпраща да учи в елитното частно лондонско училище „Сейнт Пол“. Той се завръща в Атина със своята британска съпруга в началото на 90-те, след като преподава икономически науки в университета в Кент, Великобритания. Неговият безупречен гръцки, дори и днес е примесен с интернационалното му минало и английски акцент, който не може да бъде сбъркан.
За разлика от Варуфакис, той не е външен за партията – член е на СИРИЗА от почти 10 години и е депутат в гръцкия парламент от 2012 година. Както мнозина от неговите колеги левичари, Цакалотос също има по-скоро академична кариера, отколкото политическа. Описван като „мозъка зад икономическата политика на СИРИЗА“, той е автор и съавтор на шест книги, най-скорошната от които разследва причините за гръцката икономическа криза.
Според книгата Гърция е претърпяла две десетилетия на неолиберална модернизация преди настъпването на финансовата криза през 2008 година. Според Цакалотос резултатът от това е разрастване на социалното неравенство и нарастване на демократическия дефицит. Тезата му повтаря рефренът, познат на мнозина, според който ситуацията в Гърция е следствие не само от икономическата криза, но и от „кризата на демокрацията“ в еврозоната.
За разлика от други в СИРИЗА обаче, които защитават излизането на Гърция от еврозоната, той е убеден, че мястото на държавата му е именно там.
Наскоро каза по време на конференция, че онова, за което се бори Гърция, не е специално отношение, а равноправно отношение в Европа.