Американският милиардер Доналд Тръмп не изключи възможността да се яви като независим кандидат на президентските избори в САЩ през 2016 г., ако не бъде номиниран от Републиканската партия, предаде Франс прес.
При откриването на първия телевизионен диспут между десетимата най-одобрявани кандидати за републиканската номинация, организиран от Fox news, журналистка попита участниците: „Кой няма намерение да обещае, че ще се ангажира да подкрепи кандидата на Републиканската партия и няма да се яви като независим кандидат срещу него?“
Доналд Тръмп единствен вдигна ръка и отговори под дюдюканията на публиката.
„Няма да обещая това на този етап“, заяви бизнесменът, който води в допитванията сред републиканските избиратели.
Ако Тръмп участва в надпреварата за Белия дом като независим кандидат, това вероятно ще разцепи републиканския вот и ще повиши шансовете за победа на Хилари Клинтън или друг представител на Демократическата партия, отбелязва Ройтерс.
Десетимата кандидати на номинацията на Републиканската партия за кандидат-президент на САЩ с най-добър рейтинг, които участват в диспута, са Доналд Тръмп, бившият губернатор на Флорида Джеб Буш, син и брат на предишни президенти на САЩ, губернаторът на Уисконсин Скот Уокър, бившият губернатор на Арканзас Майк Хакъби, пенсионираният неврохирург Бен Карсън, сенаторите Тед Круз (Тексас), Марко Рубио (Флорида) и Ранд Пол (Кентъки) и губернаторите Крис Кристи (Ню Джърси) и Джон Кейсик (Охайо).
По-рано се състоя телевизионен диспут между останалите седем кандидати за републиканската партийна номинация на президентските избори, които са с най-нисък рейтинг. Според реакциите в американските социални мрежи на него най-добре се е представила бившата шефка на Хюлет-Пакард Карли Фиорина.
Фаворитът в проучванията Доналд Тръмп защити своите противоречиви позиции като посочи успеха си като бизнесмен. Той подчерта, че неговият опит в бизнеса ще изведе Америка от състоянието на дълг, предава БНР.
По темата за ядрената програма на Иран, Тръмп използва възможността да коментира, че президентът Барак Обама е некомпетентен. Скот Уолкър заяви, че ако стане президент ще прекрати веднага договора с Иран, ще убеди и съюзниците да го унищожат и ще говори с Конгреса за по-големи санкции. Ранд Пол пък посочи, че ще проведе нови преговори с по-изгодни условия. Майк Хъкаби заключи, че договорът с Иран прави света по-опасно място.
Крис Кристи и Ранд Пол влязоха в спор за масовото събиране на данни от телефонните разговори на американците. Пол каза, че е за съхраняване на повече телефонни данни от терористи, отколкото от американски граждани, докато Кристи коментира, че подкрепя сегашната политика и няма да се извинява за това, „че защитава живота и сигурността на американците“.
Джеб Буш коментира, че няма да бъде поредния Буш в Белия дом с думите: „Във Флорида ми казват Джеб, защото си го заслужих.“ Джеб Буш говори и за нуждата от път за легализиране на недокументираните имигранти. Доналд Тръмп прибегна до твърдения, които накараха републиканците да се чувстват неловко като например „Лидерите ни са глупави.“ Тръмп поясни, че неговите изказвания са накарали обществото да говори по-сериозно за недокументираните имигранти, коментира, че репортерите вадят думите му извън контекста и се обяви за изграждане на стена по границата.
Майк Хъкаби предизвика реакции в социалните мрежи по въпроса дали да се даде право на трансполови войнци да служат, казвайки, че армията не е място за социални експерименти и „целта на армията е да убива и да разрушава.“
Дебатите в Кливлънд са една от първите фази на отсяване на кандидатите. Битката е за президентската кампания за изборите през ноември следващата година. Анализатори посочиха, че присъствието на претенденти с по-радикални възгледи, като Доналд Тръмп, са внесли глътка свеж въздух в Републиканската партия.
Демократите ще проведат първия си дебат през октомври в Невада. Домакин на събитието ще бъде CNN. По CNN през септември са и следващите дебати на републиканците.