Изявлението, че Гърция трябва да се нарича „Бивша Османска провинция“ е един вид обида и подигравка и няма да помогне в процеса на преговорите за името, това заяви в Атина вицепремиерът и министър на външните работи на Гърция Евангелос Венизелос, пише скопският вестник „Дневник“.
В коментар на изявлението на Груевски за „бившата Османска провинция Гърция„, шефът на гръцката дипломация заяви, че това било езиков лапсус, а не – политическо изявление. Той повтори гръцките позиции за име с географско определение, което ще стои пред термина Македония, и че официална Атина не отстъпва от име за всеобща употреба.
От къде тръгна скандалът?
Преди няколко дни премиерът на Македония Никола Груевски отново наруши политическите норми с непременени и предизвикателни изказвания, а именно:
„Името FYROM, което употребява Гърция, не отговаря на нито един стандарт. Те не ползват пълното название Бивша югославска Република Македония, а само FYROM. Това е все едно ние да наричаме тях FOPOG – Former Ottoman Province of Grece (Бивша османска провинция Гърция ). „Колко ще се обидят ако ги наричаме така? Но те са наясно, че така не се решава проблемът”, заяви Груевски.
Изказването беше направено След като Европейската комисия препоръча Македония да започне преговорите за присъединяване с Европейския съюз, но отбелязва, че остават отворени въпроси в отношенията с България и „въпросът за името“.
Според Венизелос, цитиран от македонската преса, изявленията от македонска страна, че няма да приеме друго име освен Република Македония противоречат на преговорния процес в ООН.
„Не е възможно публично да изразява позицията: „Ние не приемаме нито едно име, което засяга конституционното име. Какво означава това, че не приемат самия процес на обединените нации?“
Венизелос, добави, че всички страни имат задължение да уважават и генералния секретар и Съвета за сигурност на ООН, както и критериите от Копенхаген, европейското законодателство, но и добросъседските отношения и международното право.
Гърция ще запознае на срещата при Матю Нимиц в четвъртък и петък с позициите, които за нея са основа за постигане на компромисно решение. Венизелос посочи, че Гърция приема съставно име, което трябва да се използва за всяка употреба и вътрешна и международна. Той Поясни, че името с географско определение трябва да стои пред географския регион, т.е. преди Македония, а не пред държавното редактиране т.е. термина република, защото в противен случай не би имало никакъв смисъл за Гърция .
Гърция не приема македонския аргумент, че промяната на конституцията е толкова важна работа, тъй като страните-членки на ЕС често извършват промени в техните конституции. За шефа на гръцката дипломация е необходимо решението да бъде окончателно и да позволи на двете страни да засилят двустранните връзки на всички нива.
Преди няколко дни заместник-министърът на външните работи на Гърция Димитрис Куркулас коментира, че няма смисъл да се започват преговори с Македония и че добрите съседски отношения са много важен елемент от Копенхагенските политически критерии. Той даде да се разбере, че Македония може да стане част от евроатлантическата общност, но само при условие, че е изпълнила критериите иначе това би било контрапродуктивно.