Дългата работна седмица е рисков фактор за инфаркт

| от chronicle.bg |

Според проучване, публикувано наскоро в британското списание The Lancet рискът от сърдечен удар се увеличава с 30% ако човек работи повече от 55 часа седмично. Съответно хората, които се трудят не повече от 35-40 часа седмично би следвало да имат по-добро сърдечно здраве.

Лекарите от екипа в Университета в Умео, Швеция, са изследвали степента на нарастване на сърдечносъдовия риск спрямо продължителността на работната седмица. Резултатите сочат, че хората, които работят между 41 и 48 часа седмично са с 10% повишен риск от инфаркт, а в групата на работещите между 49 и 54 часа седмично рискът нараства на 27%. Повечето работни часове също така увеличават с 13% риска от коронарна болест на сърцето, твърдят експертите.

Заключението на учените е, че увеличената продължителност на работната седмица не е безобиден фактор, а много сериозна предпоставка за възникване на сърдечно-съдови заболявания с тежки последствия. Те отправят препоръки към работодатели и служители да не надвишават броя на работните часове и да се натоварват с мярка.

Проучването на шведския екип е лонгитюдно – то е продължило 7 години и е обхванало повече от половин милион работещи мъже и жени в активна възраст.

 
 
Коментарите са изключени за Дългата работна седмица е рисков фактор за инфаркт