Болоня: старата червена „младост“

| от Дарио Диониси |

Болоня е град с изключително богата история, която може да се усети, разхождайки се в копманията на приятнo витаещата се атмосфера по малките улички, обградени от типичните за града червени тухли. Също така духът на града е много шарен и жив. Неслучайно Болоня е една от горещите точки на Италия, тъй като тя притежава най-голям процент младо население в страната, както и по простата причина, че това е един от най-големите университетски градове в държавата.

Имах удоволствието да бъда няколко пъти в Болоня с престой един ден. (еднопосочен билет с влак от Флоренция варира между 8-12 евро). Първото нещо, което грабва окото е цветът на повечето сгради. Почти всички сгради са в омайващо червено, което допринася за специфичния облик на града: елегантен, академичен и еродиран.

За един ден успях да посетя забележителностите, които си бях поставил за цел, като естествено започнах с най-впечатляващата – Двете кули Гаризенда и Азинели или просто Двете кули. Това са кули, които са построени през XI в. с отбраняваща цел. Височината им е 97 м., като едната е по-ниска от другата 49 м. А за да се изкачи човек до върха на кулата е нужно да премине през 498 стъпала.

Също така, иронично, не само кулата в Пиза е наклонена, а и кулата в Болоня, но отлконението от основата е само скромните 2,23 м. В днешно време кулите се превръщат в една от най-атрактивните забележителности, както и символ на Болоня. Те предоставят една незабравима панорама на града, която напълно оправдава усилията за изкачването на кулата.

9

Полезна информация:

За посетители е отворена единствено кулата Азинели (по-високата).

Лятно работно време:

От 9:00 до 18:00 часа (посл. влизане в 17:40), без почивен ден

Зимно работно време:

От 9:00 до 17:00 часа (посл. влизане в 16:40), без почивен ден

Възможно е удължено работно време през март и април;

Билет за възрастни и деца: 3,00 евро;

Безплатно за хора с увреждания (няма асансьор);

Ако сте любимители на панорами, това е най-доброто предложение, което ви предоставя градът;

Препоръчвам ви да се качите, за да видите и да се насладите на същинската магия на червения цвят в този град;

След това се придвижих към най-големия площад на града – Пиаца Маджоре, който е поел ролята на социален център, както и точка за провеждане на многобройни и различни мероприятия. Около самата пиаца се намират и други основни забележителности. Като моята най-любима е фонтанът на „Нептун“. Величествен и стилен, фонтанът е построен през 1567 г. от Томазо Лорети. Намира се на площад „Нептуно“. Той представлява 3,2 м бронзова статуия. Украсена е с различни елементи под формата на ангели, делфини, сирени и риби. Също така в краката на Бога са поставени други четири статуии, които изобразяват четири реки: Ганг, Амазонка, Нил и Дунав.

13

На заден план от фонтана се вижда и шестата по големина катедрала в Европа (четвърта по големина в Италия), базилика „Сан Петронио“. Дължината на постройката е 132 м, а ширината 60 м, като капацитетът и е до 28 000 души. Строежът започва през 1390 година и завършва през 1663 година. Любопитен факт е, че тук е коронясан император Карл V на Свещената римска империя през 1530 година. Също така тук е погребана сестрата на Наполеон Бонапарт- Елиза Бонапарт.

Отстрани на базиликата ще видите и дворецът ди Аркусио, в него се е помещавало кметството на Болоня. Дворецът включва в себе си комплекс от сгради, които са обединени през вековете. Първоначално е бил седалище на юриста Акурсиус.

През XV в. замъкът претърпява реставрация, като към него е добавена и часовникова кула.

Фасадата на сградата на двореца е много красива, на нея може да видите и статуя на папа Григорий VIII, който е въвел Григорианския календар.

Любопитни факти:

Болоня е дом на най-стария университет в Европа (в световен мащаб се спори), отворил врати през 1088г;

През XII и XIII век в града са построени 180 кули, от които до днес са запазени около 20. Най-известните от тях – Гаризенда и Азинели;

Болоня е дом на марката мотоциклети Дукати;

Болоня е наречена “градът на арките” заради безбройните арки, участващи в строенето на сградите, които са се превърнали и в част от облика на града;

Болоня се нарича, също така, и малката Венеция, защото и тя е построена върху канали, но не си личи толкова. Само на определени места може да видите открит канал измежду сградите.

5

За автора:
Дарио Диониси е бъдещ икономист по професия и авантюрист по душа. Макар и да звучи нескромно, прозвището Щастливеца е точно за него. Не само защото преминава през живота с характерния за годините му позитивизъм и смях, но и защото самият той е като герой от пътепис на Алеко Константинов. Любопитството му не познава граници, затова не спира да пътува. Иска да опознае различни места, култури, хора, обичаи, нрави и винаги е готов за приключение. Пътешествията са неговият двигател и с историите си иска да зарази и останалите да тръгнат по пътя на непознатото, дивото, красивото.

На страниците на нашия сайт публикуваме негови пътеписи, в които ще намерите както подробно описание на забележителностите, така и полезна информация, в случай че тръгнете на път. Ако искате да прочете още за неговите приключения, можете да го направите на блога му: https://beyondsofia.com/

 
 
Коментарите са изключени за Болоня: старата червена „младост“