България спечели срещу Гърция с 3:0 за купа Дейвис

| от |
България спечели предсрочно двубоя срещу Гърция, след като поведе с 3-0 победи в Атина в срещата за оставане във втора Евро-африканска зона на Купа „Дейвис“. Националите отново бяха подкрепяни от голяма група български зрители.
dimitrov
В мача на двойки Григор Димитров и Димитър Кутровски надиграха Александър Якупович и Маркос Каловелонис със 7:6(4), 6:2, 6:4.
В първата част дуетът на домакините осъществи пробив за 6:5, след което Якупович сервираше за спечелване на сета. Българите показаха класа и характер и върнаха моментално брейка, за да се стигне до тайбрек. В него Димитров и Кутровски поведоха с 5:1 точки. При 6:4 стигнаха до два сетбола и реализираха първия след топка в аут на съпреника.
Националите започнаха с пробив следващата част, който веднага след това затвърдиха за 2-0 гейма. Григор и Димитър постигнаха още един за 5:2 и след това Кутровски сервираше за сета. Българската двойка поведе с 40:0 и реализира третия си сетбол. Така нашият отбор беше само на една част от крайния успех в двубоя.
Българите започнаха убедително и пробиха за 2:1. При 5:3 съперникът им трябваше да сервира за оставане в срещата. Димитров и Кутровски поведоха с 40:15 и стигнаха до два мачбола, но съперниците успяха да се спасят. Веднага след това Григор подаваше за спечелване на двубоя. Той бързо донесе на двойката нови два мачпойнта и при втория Каловелонис не успя да върне сервиса на 15-ия в света Димитров.
Така България запази мястото си във втора група на Евро-африканската зона на Купа „Дейвис“. Националният ни отбор записа втора победа над Гърция в петия мач помежду им, като първият успех беше през 1990 година.
Капитанът на България за Купа „Дейвис” Тодор Енев говори след победата над Гърция, която остави отбора във втора група на Евро-африканската зона.
– Г-н Енев, честита първа победа начело на България!
Благодаря! Може да е изглеждало лесно отстрани, но в първия сет на мача на двойки губехме с пробив. Момчетата го върнаха и след това изиграха един перфектен тайбрек. След това беше по-лесно. Григор и Дими заиграха по-освободено и заслужено спечелиха мача и направиха резултата 3-0.
– Очаквахте ли толкова бързо отборът да стигне до крайния успех?
Не. Сами видяхте, че мачът на Кутровски беше изключително труден. Той поведе с два сета, но в тях имаше геймове, които продължиха по над 20 минути. В четвъртия сет имахме малко късмет, но той идва при по-силните.
-Как се мотивира отбор, в който играе Григор Димитров?
Няма никакъв проблем. Той е изключителен професионалист, но и земен човек. Вслушваше се във всички мои съвети. Благодарен съм на Григор и на останалите от отбора за отличната атмосфера, която цареше през цялата седмица. Получихме пълна подкрепа от БФТ по време на цялата подготовка, което също беше важно за успеха. Смятам, че с този отбор имаме реални шансове за влизане в първа група на Евро-африканската зона.
– Българската публика в Атина помогна ли?
Очаквах, че ще имаме подкрепа от трибуните. Българските зрители ни помогнаха много, за което им благодаря. Те не позволиха на гръцката публика да се чуе.
– Какво ви каза Стефка Костадинова?
Пожела ни успех преди срещата на двойки, което ни окрили. След победата тя дойде отново да сподели с нас радостта от успеха.
– На кого ще разчитате в неделя при този резултат?
Мога да кажа, че Динко Халачев ще направи своя дебют за България в Купа „Дейвис”. В другия мач ще участва Димитър Кутровски.

Коментарите са изключени за България спечели срещу Гърция с 3:0 за купа Дейвис